RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

70 tys. osób w 6. biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Około 70 tys. biegaczy z 333 miast w Polsce oraz 8 miast za granicą ma wziąć udział w niedzielę w 6. edycji imprezy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bieg organizowany jest m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech oraz w Australii.

Dziesiątki tysięcy biegaczy uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych. Biegi nawet w Stanach Zjednoczonych

Ponad 60 tysięcy osób z ponad 240 miast w Polsce uczestniczyło w biegach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. W inicjatywie „Tropem Wilczym. Bieg...

zobacz więcej

Organizatorzy imprezy – Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz „Wolne Dźwięki” podkreślają, że 6. edycja Biegu „Tropem Wilczym” jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W biegu ma wziąć udział blisko 70 tys. biegaczy z 333 miast w Polsce oraz ośmiu miast za granicą.

Będą to: Londyn (Anglia), Nowy Jork i Chicago (USA), Hurth (Niemcy), Wilno (Litwa), Wiedeń (Austria), Penrose Park oraz Healesville (Australia). W biegu wezmą również udział żołnierze polscy i państw sojuszniczych w 7 misjach wojskowych w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na Łotwie, w Rumunii oraz w Afganistanie i Iraku. Otwarcie imprezy w Warszawie zaplanowano na godz. 9.45, a pierwszy bieg ruszy z Cytadeli o godz. 10.

Jak powiedziała rzeczniczka imprezy Barbara Konarska, organizatorzy spodziewają się frekwencji wynoszącej ponad 70 tys. uczestników. – Jeszcze dzisiaj są zapisy, więc myślimy, że będzie to mocno ponad 70 tys., być może między 70 a 80 tysięcy. 70 tys. już przekroczyliśmy – zaznaczyła. Jak dodała, średnio 10-15 proc. uczestników zapisuje się na bieg w dniu jego startu.

Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znajdują się na koszulkach, w których będą uczestnicy biegu. Częścią pakietu startowego będzie m.in. medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród Polaków, niezależnie od wieku. Dlatego bieg ma charakter wielopokoleniowy: imprezie towarzyszą liczne atrakcje edukacyjne przeznaczone dla całych rodzin, takie jak terenowe gry rodzinne, rekonstrukcje historyczne, koncerty, wystawy i spotkania z gośćmi.

„Tropem Wilczym” na wileńskiej ziemi. Biegacze oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Ponad 500 osób wzięło udział w wileńskiej edycji biegu „Tropem Wilczym”. Wśród nich byli również Litwini. Oficjalnie w organizację biegu...

zobacz więcej

Bieg rodzinny gwoździem programu

Kulminacyjnym punktem każdego Biegu „Tropem Wilczym” jest bieg rodzinny na dystansie 1963 m, który symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Bieg ma też charakter wyczynowy: w wielu miastach organizatorzy zapewniają profesjonalny pomiar czasu; proponowane są dystanse na 5 i 10 km.

Impreza odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy; partnerem edukacyjnym jest Instytut Pamięci narodowej, a partnerem medialnym m.in. Polska Agencja Prasowa. Pierwsza edycja biegu, zorganizowana w 2013 r. przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego, miała charakter surwiwalowy; wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie; wówczas zgromadził 1500 biegaczy. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski.

W 2017 r. w biegu wzięło udział ok. 60 tys. uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, sześciu miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz pięciu misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze m.in. z USA, Węgier, Danii, Ukrainy. W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej