Jest nowy szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie mieć nowego szefa (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Dotychczasowy zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Komorowski został p. o. dyrektora RCB. Wcześniej premier Donald Tusk przyjął dymisję dotychczasowego dyrektora RCB Marcina Samsonowicza-Górskiego, który kierował Centrum przez 12 miesięcy.

Decyzję o odejściu ze stanowiska Samsonowicz-Górski podjął „ze względu na sytuację rodzinną”.

Marek Komorowski jest ekspertem w zakresie ochrony ludności i ratownictwa, zwłaszcza w obszarze współpracy międzynarodowej. Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W latach 2002-2009 ukończył kursy UE, NATO, ONZ z dziedziny współpracy międzynarodowej w zakresie ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i ratownictwa. Był zastępcą dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności (2007) oraz doradcą komendanta głównego PSP (2009). Uczestniczył w misjach ratowniczych w Czechach (2002), Iranie (2003) i Haiti (2010).

Głównym celem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jest analizowanie zagrożeń w oparciu o dane uzyskiwane ze wszelkich możliwych źródeł. RCB zapewnia obsługę Rady Ministrów, premiera, szefa MSWiA i Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego.

źródło:

Zobacz więcej