Wciągnięty do auta i zakneblowany. Tak SB zatrzymało agenta CIA [WIDEO]

Zatrzymanie miało miejsce 22 czerwca 1979 r. w rejonie ulic Zelwerowicza i Iwonickiej w Warszawie (fot. IPN)

Moment wciągnięcia do nieoznakowanego radiowozu i zakneblowania wieloletniego agenta CIA Leszka Chrósta przez funkcjonariuszy SB widać na niesamowitym nagraniu sprzed lat. Po obejrzeniu trudno uwierzyć, że Chróst wyszedł z tego cało. Jego historię znajdziemy w książce Tomasza Awłasewicza „Łowcy szpiegów. Polskie służby kontra CIA”, która właśnie ma swoją premierę.

„Dla niej warto poświęcić życie”. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

zobacz więcej

Zatrzymanie miało miejsce 22 czerwca 1979 r. w rejonie ulic Zelwerowicza i Iwonickiej w Warszawie. Na filmie można zobaczyć, jak samochód Chrósta zostaje zatrzymany przez podstawionego funkcjonariusza w mundurze Milicji Obywatelskiej. Gdy agent spogląda w dokumenty auta, podchodzą oficerowie Służby Bezpieczeństwa, wyciągają go zza kierownicy i prowadzą do nieoznakowanego radiowozu. Przez dłuższą chwilę widać, jak wciskają zatrzymanemu agentowi w usta potężny knebel.

Zwerbowany w Bangkoku

Leszek Chróst (pseud. „Tramp”) do współpracy z został zwerbowany w 1964 r. w Bangkoku, gdzie pracował w Biurze Delegata Polskich Central Handlu Zagranicznego. Po powrocie do Polski utrzymywał z Centralną Agencją Wywiadowczą kontakt m.in. nadając drogą radiową zaszyfrowane depesze czy spotykając się z oficerami wywiadu podczas wyjazdów poza granice PRL. W 1979 r. rozpracowało go SB.

Rok po aresztowaniu, w 1980 r. został skazany na śmierć za szpiegostwo na rzecz CIA. Ocalał, bo po długich negocjacjach, w 1980 r. wymieniono go na Mariana Zacharskiego na słynnym „moście szpiegów” łączącym Berlin i Poczdam.

Po przejęciu Chrósta przez amerykańskie służby specjalne, słuch o nim zaginął. Przez lata pozostawało zagadką, jak potoczyły się jego losy. Dopiero w 2016 r. odnalazł go w USA Tomasz Awłasiewicz. W książce „Łowcy szpiegów. Polskie służby kontra CIA” , która właśnie trafiła do księgarń, opisał spotkanie z Chróstem i metody działania kontrwywiadu PRL.

źródło:
Zobacz więcej