Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Dla niej warto poświęcić życie”. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całym kraju zaplanowano liczne imprezy, marsze pamięci, pokazy filmów, prelekcje i wystawy. Telewizja Polska przypomina spot dotyczący Żołnierzy Wyklętych.

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

zobacz więcej

Już od lutego IPN celebruje obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednak główne uroczystości zaplanowano na 1 marca 2018 r.

Tego dnia od godz. 18 będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Dowody Zbrodni” zorganizowaną w dawnym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37.

W miejscu kaźni wielu polskich bohaterów pokazane zostaną przedmioty odnalezione podczas prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w latach 2012–07 na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Na froncie ogrodzenia budynku Ministerstwa Sprawiedliwości będzie można zobaczyć wystawę sylwetek Żołnierzy Wyklętych.

Wykłady i prelekcje wyjdą także poza granice naszego kraju, do Bratysławy, Nowego Jorku, Chicago czy Budapesztu.

Z tej okazji TVP przypomina spot upamiętniający partyzantów walczących z Rosjanami i komunistyczną władzą po zakończeniu II wojny światowej, aż do początku lat 60. XX w. W scenie walki w filmie wystąpiła Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych z Warszawy i z Lublina.

– Najważniejszą wartością jest ojczyzna. Dla niej warto poświęcić życie – mówi jeden z bohaterów spotu.

źródło:
Zobacz więcej