RAPORT

Pogarda

„Przedwiośnie” lekturą Narodowego Czytania 2018

Najnowsze

Popularne

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 8 września.

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w inauguracji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018, której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa.

Podczas uroczystości prezydent poinformował, że „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będzie lekturą Narodowego Czytania w 2018 r.

Jak mówił Duda, jest to powieść „pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi”. – Powieść niezwykle ciekawa, niezwykle obrazująca takie specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas poprzez traumatyczne przeżycia wojenne daleko od granic, nad Morzem Kaspijskim w Baku, gdzie dorasta bohater tej powieści Cezary Baryka, gdzie jego ojciec Seweryn Baryka gdzieś daleko walczy w I wojnie światowej; gdzie umiera matka na skutek przeżyć wojennych i wszystkiego co ją spotkało – powiedział.

W „Przedwiośniu” o Polsce „wielu kontrastów”

Według niego Żeromski pisze w „Przedwiośniu” o Polsce „wielu kontrastów”. – Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź – w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój. Te wszystkie pytania jawią się na tle tej książki; pytania, na które dzisiaj być może łatwiej nam odpowiedzieć niż było wtedy, ale przecież dzisiaj też zadajemy te pytania – zaznaczył prezydent.

– Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać – ocenił.

Powstanie „Antologii niepodległości”

Podczas inauguracji akcji Agata Kornhauser–Duda poinformowała także o powstaniu specjalnej antologii polskich utworów pomyślanej na stulecie niepodległości. Korpus „Antologii niepodległości” tworzą 44 teksty, zarówno w całości, jak i we fragmentach – powieści, dramaty, poezje, pieśni, wspomnienia itd. – ukazujące przewodnie idee tegorocznego jubileuszu: wolność i niepodległość.

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez b. prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i w ubiegłym roku – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W pierwszym roku w akcji wzięło udział 60 miejscowości, w drugim – 750, a w ubiegłym roku – ponad dwa tysiące. „Wesele” było czytane nie tylko w Polsce, ale też w 26 innych krajach, między innymi w Meksyku, Australii, Brazylii, Japonii, Chorwacji, a także na Węgrzech i Ukrainie.

W 2016 roku Polacy po raz pierwszy, w drodze głosowania internetowego, sami wybrali dzieło, które było przedmiotem akcji. Podobnie było w ubiegłym roku.

Propagowanie polskiej literatury

W zamyśle inicjatorów Narodowego Czytania było propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Co roku we wrześniu odbywało się publiczne odczytywanie obszernych fragmentów dzieł, również w środkach masowego przekazu. Można je było usłyszeć na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury. W wydarzeniu brali udział politycy, aktorzy, dziennikarze.

Inicjatywa podobna do Narodowego Czytania odbyła się już wcześniej, w 1998 roku, z okazji 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Polskie Radio współorganizowało wtedy „Maraton z Panem Tadeuszem”, wyreżyserowany przez Janusza Kukułę z Teatru Polskiego Radia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej