SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

NASA: Woda jest obecna na całej powierzchni Księżyca

Zdaniem naukowców woda występuje na całej powierzchni Księżyca (fot. Pixabay)
Zdaniem naukowców woda występuje na całej powierzchni Księżyca (fot. Pixabay)

Wody jest na Księżycu dużo więcej, niż dotychczas sądzono - wynika z badań opublikowanych w Stanach Zjednoczonych. Zespół naukowców z kalifornijskiego Instytutu Badań Kosmosu jest zdania, że występuje ona na całej powierzchni Księżyca.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna trafi w prywatne ręce

Władze USA chcą przekształcić Międzynarodową Stację Kosmiczną, która ma zapewnione finansowanie do roku 2024, w komercyjne przedsięwzięcie....

zobacz więcej

Wyniki badań opublikowane w magazynie „Nature Science” poszerzają dotychczasową wiedzę na temat obecności wody na Księżycu. Do niedawna sądzono, że ten związek chemiczny występuje na planecie tylko w kraterach na terenach okołobiegunowych. Większość z nich to lodowe jamy.

Najnowsze badania potwierdziły, że woda jest obecna w niemal wszystkich częściach Księżyca. Naukowcy odkryli, że woda na Księżycu w stanie ciekłym przemieszcza się w różnych rejonach. Pozostaje cieczą bez względu na porę dnia lub nocy.

Dotychczas nie było to oczywiste, bo podczas księżycowej doby występują duże wahania temperatur - nawet od plus 150 do minus 150 stopni Celsjusza. „Niezależnie od składu czy mechanizmu tworzenia woda może być obecna na Księżycu w warunkach termicznych o wiele szerszych, niż wcześniej sądzono” - informują autorzy badań. Ich zdaniem woda w stanie ciekłym może być utrzymywana przez słoneczny wiatr, a także podziemną sieć lawy, która rozpuszcza lód.

Występowanie wody na Księżycu pierwszy raz zostało potwierdzone w 2009 roku.

źródło:
Zobacz więcej