RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NASA: Woda jest obecna na całej powierzchni Księżyca

Zdaniem naukowców woda występuje na całej powierzchni Księżyca (fot. Pixabay)

Wody jest na Księżycu dużo więcej, niż dotychczas sądzono - wynika z badań opublikowanych w Stanach Zjednoczonych. Zespół naukowców z kalifornijskiego Instytutu Badań Kosmosu jest zdania, że występuje ona na całej powierzchni Księżyca.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna trafi w prywatne ręce

Władze USA chcą przekształcić Międzynarodową Stację Kosmiczną, która ma zapewnione finansowanie do roku 2024, w komercyjne przedsięwzięcie....

zobacz więcej

Wyniki badań opublikowane w magazynie „Nature Science” poszerzają dotychczasową wiedzę na temat obecności wody na Księżycu. Do niedawna sądzono, że ten związek chemiczny występuje na planecie tylko w kraterach na terenach okołobiegunowych. Większość z nich to lodowe jamy.

Najnowsze badania potwierdziły, że woda jest obecna w niemal wszystkich częściach Księżyca. Naukowcy odkryli, że woda na Księżycu w stanie ciekłym przemieszcza się w różnych rejonach. Pozostaje cieczą bez względu na porę dnia lub nocy.

Dotychczas nie było to oczywiste, bo podczas księżycowej doby występują duże wahania temperatur - nawet od plus 150 do minus 150 stopni Celsjusza. „Niezależnie od składu czy mechanizmu tworzenia woda może być obecna na Księżycu w warunkach termicznych o wiele szerszych, niż wcześniej sądzono” - informują autorzy badań. Ich zdaniem woda w stanie ciekłym może być utrzymywana przez słoneczny wiatr, a także podziemną sieć lawy, która rozpuszcza lód.

Występowanie wody na Księżycu pierwszy raz zostało potwierdzone w 2009 roku.

źródło:
Zobacz więcej