RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Macierewicz: Sojusz Atlantycki jest oparty na wspólnych wartościach

Były szef MON wystąpił w auli Katolickiego Uniwersytetu Ameryki (fot. REUTERS/Kacper Pempel)
Były szef MON wystąpił w auli Katolickiego Uniwersytetu Ameryki (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Antoni Macierewicz, wiceprezes Partii Prawo i Sprawiedliwość, były minister Obrony Narodowej, wystąpił w auli Katolickiego Uniwersytetu Ameryki (Catholic University of America). Podkreślił, że NATO jest sojuszem opartym na systemie wartości chrześcijańskich.

Antoni Macierewicz: Ładunek wybuchowy nie był podłożony w Polsce

Szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz ocenił w piątek w radiowej Jedynce, że ładunek wybuchowy w TU-154 nie mógł być zainstalowany w...

zobacz więcej

Antoni Macierewicz przedstawiony został przez kardynała Thomasa E. McCarricka, emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu, który przed rokiem gościł w Polsce z serią wykładów poświęconych analizie przywództwa i cech wyróżniających męża stanu.

Wykład wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości był zatytułowany „Sojusz Atlantycki i przyszłość Europy: źródła jedności i podziałów”.

Antoni Macierewicz wśród zagrożeń dla jedności Sojuszu, z jednej strony zwrócił uwagę na laicyzację, jak powiedział „kulturę śmierci” na Zachodzie Europy, a z drugiej strony na realistyczne, konkretne zagrożenie militarne, jakie dla spójności Zachodu stanowi agresywna polityka Rosji na jej rubieżach, np. w stosunku do Gruzji i Ukrainy.

„Dlatego trzeba pokazywać wspólne interesy tych państw, które rzeczywiście są zagrożone: od Korei Południowej, poprzez Izrael, do Polski. Tutaj trzeba widzieć, nasze interesy są wspólne i wspólnie musimy ich bronić” - powiedział polski polityk.

Macierewicz, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, zwrócił uwagę na obłudę głoszonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina polityki powrotu do „tradycyjnych wartości”. „To jest wszystko iluzja, to jest wszystko udawanie, to nie ma nic wspólnego z prawdą” - powiedział były minister Obrony Narodowej.

„Car Aleksander I także odwoływał się do tradycyjnych wartości obrony prawosławia w celu uzasadnienia swoich imperialnych podbojów. Teraz Putin ogłasza powrót do tradycyjnych wartości wspierając jednocześnie jednego z najbrutalniejszych dyktatorów we współczesnym świecie, jakim jest Baszar el Asad” - powiedział Antoni Macierewicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej