Bruksela: dyskusja o sytuacji w Polsce na unijnej naradzie

Dyskusja o sytuacji w Polsce będzie dziś jednym z tematów spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli. Jest to związane z rozpoczęciem w grudniu przez Komisję Europejską procedury dotyczącej uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu. Chodzi o wysłanie wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce.

Krasnodębski jedynym kandydatem na stanowisko wiceszefa PE

Belgijska europosłanka Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Helga Stevens, która była jedyną kontrkandydatką europosła PiS Zdzisława...

zobacz więcej

Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans ma poinformować o rozmowach prowadzonych z władzami w Warszawie, a stanowisko Polski przedstawi wiceszef MSZ Konrad Szymański. Później ministrowie z poszczególnych państw będą mogli zabrać głos w dyskusji.

To trzecia debata o Polsce na unijnej naradzie, poprzednie odbyły się w maju i wrześniu zeszłego roku. Tym razem atmosfera w relacjach Polski z Komisją Europejską, jak deklarują obie strony, jest lepsza.

– Temperatura tego sporu opadła, bardziej rozmawiamy o faktach, o porównaniach systemów prawniczych w krajach członkowskich - mówił w zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

– Sądzę, że są duże szanse, żeby stanowisko Polski zbliżyło się do stanowiska Komisji, a nasze stanowisko nieśmiało do polskiego - powiedział kilkanaście dni temu szef Komisji Europejskiej.

Z Jean-Claude'em Junckerem premier Mateusz Morawiecki ma rozmawiać na ten temat w przyszłym tygodniu.

Równolegle toczą się rozmowy ekspertów z Polski i Komisji o reformach wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju.

źródło:
Zobacz więcej