RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony” – Litwa oddaje hołd

Witold Pilecki na ławie oskarżonych 1948 (fot. IPN)

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie została otwarta wystawa kilkudziesięciu plakatów „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Odbyła się też prezentacja książki „Raport Witolda”, relacji rotmistrza Pileckiego z działalności konspiracyjnej w niemieckim obozie Auschwitz.

Polski historyk zdradza, dlaczego Hollywood nie zrobił filmu o rtm. Pileckim

Rotmistrz Witold Pilecki był wyjątkową postacią. Podczas wojny specjalnie dał się złapać Niemcom, by trafić do obozu w Auschwitz i móc opisać...

zobacz więcej

– Losy Witolda Pileckiego były związane z Wilnem, to miasto go ukształtowało – mówi Małgorzata Kupiszewska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektów związanych z Rotmistrzem Pileckim.

– Kiedy bolszewicy napierali na Wilno, w noc sylwestrową bronił miasta i Ostrej Bramy – przypomina, przytaczając wydarzenia z grudnia 1918 r., kiedy Witold Pilecki bronił miasta jako żołnierz Samoobrony Wileńskiej.

Rodzina Pileckich przeniosła się do Wilna w 1910 r. z Ołońca w północno-zachodniej Rosji. Tu od 1914 r. należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa. Po wojnie polsko-bolszewickiej, w latach 20. XX wieku, przeniósł się do majątku Sukurcze koło Lidy na terenie dzisiejszej Białorusi.

– Za swoją pracę społeczną, której nauczył się w Wilnie, dostał również srebrny krzyż zasługi – mówi Małgorzata Kupiszewska.

Wystawie plakatów, które można oglądać w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, towarzyszy także prezentacja „Raportu Witolda”. Jest to relacja Pileckiego z jego pobytu i działalności konspiracyjnej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Po II wojnie światowej Witold Pilecki został aresztowany przez władze komunistycznej Polski. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Został skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

W 2012 r. ustalono, że został pochowany w kwaterze na Łączce przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Honorowy patronat nad projektem „Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony” sprawuje prezydent Polski Andrzej Duda. Patronem medialnym „Raportu Witolda” jest Polskie Radio dla Zagranicy.

źródło:
Zobacz więcej