Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Szukali go w 30 krajach. Niebezpieczny haker zatrzymany

Zatrzymany mężczyzna wysyłał ok. miliona e-maili tygodniowo (fot. Shutterstock/Ditty_about_summer)

Na Ukrainie zatrzymano hakera poszukiwanego w 30 krajach za zorganizowanie jednej z największych międzynarodowych sieci przestępczości cybernetycznej znanej pod nazwą Avalanche - poinformowała ukraińska policja.

CBŚP zatrzymało hakera. Był poszukiwany przez FBI, wpadł w Polsce

Policjanci CBŚP zwalczający cyberprzestępczość, przy współpracy „łowców cieni” oraz FBI, zatrzymali 44-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o...

zobacz więcej

Szajkę rozbito w głośnej operacji przeprowadzonej w listopadzie 2016 r. przy współpracy policji z 10 państw Europy. Jej działalność wyrządziła szkody szacowane na kilkaset milionów euro.

Mężczyzna, który został zatrzymany w Kijowie w niedzielę, legitymował się ukraińskim paszportem. Policja nie ujawniła jego tożsamości, poinformowała jedynie, że w 2016 r. został on zatrzymany w Połtawie, gdzie wówczas mieszkał, jednak sąd nie zgodził się wtedy na jego aresztowanie. Za hakerem został następnie rozesłany międzynarodowy list gończy.

Podczas operacji w 2016 r. policja skonfiskowała 39 serwerów i kilkaset tysięcy domen internetowych, które jedynie w Niemczech pozwalały hakerom na kontrolę sieci ponad 500 tys. zainfekowanych komputerów.

Tworzyły one botnet, czyli sieć komputerów zombie zarażonych złośliwym oprogramowaniem, które bez wiedzy właścicieli dają hakerom zdalną władzę na nimi i pozwalają na przeprowadzanie cyberataków.

Śledczy podejrzewali, że szajka użyczała swej sieci innym organizacjom przestępczym, które wykorzystywały ją do rozsyłania spamu, phishingu (wyłudzania wrażliwych danych), atakowania kont bankowych w internecie i rozsyłania programów typu ransomware, które blokują właścicielowi dostęp do jego własnego komputera i żądają okupu za jego odblokowanie.

Tygodniowo Avalanche wysyłał ponad milion maili zawierających złośliwe oprogramowanie. Europol informował w 2016 r., że zidentyfikowano 16 szefów organizacji z 10 krajów, a dwaj z nich zostali zatrzymani na Ukrainie.

źródło:

Zobacz więcej