RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Gorące lato w Turcji”. Erdogan zapowiada możliwą mobilizację

Tureckie wojsko (fot. Getty Images/Anadolu Agency/Contributor)
Tureckie wojsko (fot. Getty Images/Anadolu Agency/Contributor)

Prezydent Turcji zapowiedział możliwą mobilizację wojskową. Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że wszyscy powinni być gotowi na taką możliwość i że Turcję czeka „gorące lato”.

Dwóch tureckich żołnierzy zginęło na granicy z Syrią

Podczas ataku na bazę tureckich wojsk na granicy z Syrią zginęło dwóch żołnierzy, a kolejnych pięciu zostało rannych - podała w niedzielę wieczorem...

zobacz więcej

W reakcji na słowa prezydenta dziesiątki tysięcy Turków weszło na rządową platformę internetową, aby sprawdzić, czy otrzymali przydział do wojskowych jednostek. W efekcie zawiesiła się strona tureckiego Ministerstwa Obrony Narodowej i inne elektroniczne usługi rządowe.

Słowa prezydenta wywołały też pytania o militarną turecką operację w Syrii. Podczas sobotniego przemówienia Recep Tayyip Erdogan mówił o „światowej propagandzie opartej na kłamstwach” w odniesieniu do tureckiej operacji militarnej w Syrii.

Dodał, że celem tureckich działań wojskowych w Afrinie nie są cywile i że wojska – jak się wyraził – „zneutralizowały” tam już prawie dwa tysiące „terrorystów”. Recep Tayyip Erdogan oskarżył też międzynarodową społeczność o to, że nie obchodzą jej cywile, którzy są zabijani we wschodniej Gucie niedaleko Damaszku.

Turecka operacja w Afrinie wymierzona w kurdyjskich bojowników pod nazwą „Oliwna Gałąź Oliwna” trwa od ponad miesiąca. Władze w Ankarze uważają działającą na terenie Syrii kurdyjską milicję YPG za ugrupowanie terrorystyczne, związane ze zdelegalizowaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu PKK.

źródło:
Zobacz więcej