RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kamieniec Podolski, twierdza niezdobyta. Zobacz, jak robotnicy burzą jej mury

Kamieniec Podolski (fot. flickr.com/ipernity.com/doc/d-f [hat Suckr verlassen] oraz facebook.com/konrad.falecki)
Kamieniec Podolski (fot. flickr.com/ipernity.com/doc/d-f [hat Suckr verlassen] oraz facebook.com/konrad.falecki)

Internautów zaniepokoił film umieszczony na facebookowym koncie Konrada Falęckiego. Widać na nim, jak robotnicy głazem na wahadle i młotami pneumatycznymi kruszą grube mury obronne twierdzy w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Rzeczniczka Ambasady Ukrainy w Warszawie nie odpowiedziała nam, czy konieczna była interwencja z użyciem takiego sprzętu, a także, jaki los czeka zabytek.

Londyńskie zabytki blokują budowę drapaczy chmur

W Londynie wciągnięto na listę zabytków pozostałości po dwóch odkrytych właśnie teatrach szekspirowskich. W jednym z nich padło prawdopodobnie po...

zobacz więcej

Kamieniec Podolski znów w opałach. Niezwyciężona twierdza, rozbudowywana wiekami przez najlepszych architektów i oblegana przez wojska największych potęg Europy, stała się w lutym celem uzbrojonych w taran i pneumatyczne młoty robotników, którzy ruszyli na grube mury.

Akcję zarejestrował jeden z internautów. Na umieszczonym na facebookowym koncie Konrada Falęckiego filmie widać, że mur jest niezwykle mocny. Robotnicy próbują różnych metod. Wrażenie robi wahadło zamocowane na dźwigu. Olbrzymi głaz, chociaż uderza z dużą siłą, nie może naruszyć konstrukcji. Z oporem przebiega też robota z użyciem młotów pneumatycznych. Na zbliżeniach widać w pobliżu sporą hałdę gruzu.

To, że konstrukcja nie była wcześniej w najlepszym stanie potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info ks. Alojzy Kosobucki, z parafii św. Mikołaja. – Zawalił się fragment zamku, właściwie jeden narożnik od strony północno-zachodniej. Stało się to w miejscu, które było chyba osłabione przez to, że w XVIII wieku stała tam brama Stanisława Augusta budowana na jego przyjazd przez de Jana de Vitte. Bramę zburzono w XIX wieku i odtąd ten fragment był osłabiony – powiedział ksiądz.

Dodał, że przejeżdżając w pobliżu samochodom można było zauważyć ubytki spoiwa. – Nie było wiążącego materiału, ale niczego nie robiono, żeby to naprawić. Miasto reaguje powolnie, jak coś się stanie, wtedy na gwałt coś robią, ale nie prewencyjnie – dodał ksiądz. Duchowny ocenił, że „olbrzymie pieniądze” trzeba płacić za przejazd przez most. – Co się z nimi dzieje, nie wiadomo – mówił rozgoryczony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej