Nie żyje aktorka teatralna i filmowa Agnieszka Kotulanka

Agnieszka Kotulanka (fot. arch. PAP/Archiwum)

Nie żyje Agnieszka Kotulanka, aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej. Zmarła 20 lutego w wieku 61 lat.

Nie żyje Wojciech Pokora. Aktor miał 83 lata

W niedzielę nad ranem zmarł Wojciech Pokora, jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów. Twórca niezapomnianych ról...

zobacz więcej

Największą popularność przyniosła jej rola Krystyny Lubicz w serialu telewizyjnym „Klan”, w którym grała od 1997 do 2013 roku. Występowała na scenach warszawskich teatrów – Współczesnego, Komedii, a także gościnnie w Kwadracie, Bajce i Syrenie.

W dorobku artystycznym miała kilkanaście filmów, jak „Wielki tydzień” Andrzeja Wajdy, i seriali telewizyjnych – wspomniany „Klan” oraz „Niania” i „Hela w opałach”, a także występy na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Grała w spektaklach Teatru Telewizji, gdzie debiutowała w 1980 roku rolą Letty w inscenizacji dramatu „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Kazimierza Karabasza. Wystąpiła wówczas u boku Tadeusza Łomnickiego i Barbary Krafftówny. W ostatnich latach pojawiła się w przedstawieniu „Siła kosmiczna” w reżyserii Janusza Majewskiego.

Dwukrotnie – w 2000 oraz w 2004 roku Agnieszka Kotulanka otrzymała statuetkę Telekamery dla najlepszej polskiej aktorki. Urodziła się 26 października 1956 roku w Warszawie.

Ukończyła XXXIX Liceum Ogólnokształcące im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie, a następnie studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W latach 1981-1989 była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie.

Od 1989 do 1991 roku mieszkała w Kanadzie.

Jak poinformowała rodzina aktorki, we wtorek 27 lutego, o godzinie 12 w parafii św. Józefa Oblubieńca w Legionowie odprawione zostanie nabożeństwo żałobne, po którym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz miejscowy.

źródło:
Zobacz więcej