RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Malować nauczyli nas neandertalczycy? Sensacyjne odkrycie w Hiszpanii

Malowidła powstały około 65 tys. lat temu (fot. tt/@sciencemagazine)
Malowidła powstały około 65 tys. lat temu (fot. tt/@sciencemagazine)

Najnowsze

Popularne

Neandertalczycy operowali symbolami? Taką hipotezę potwierdzają odkrycia naukowców w Hiszpanii. Nowe metody datowania malowideł w jaskiniach pozwalają przypuszczać, że najstarsze ze znanych nam tego typu artefaktów powstały 20 tysięcy lat przed przybyciem do Europy przedstawicieli współczesnego człowieka. Ich autorami mogli być zatem nasi wymarli „kuzyni”.

Był kanibalem, ale wrażliwym na sztukę

Człowiek neandertalski był kanibalem i autorem pierwszych rysunków naskalnych. Używał też ziół – wynika z badań hiszpańskich archeologów i...

zobacz więcej

Z opublikowanego w piśmie „Science” raportu wynika, że sensacyjne wnioski są wynikiem ponownego datowania malowideł trzech hiszpańskich stanowisk archeologicznych. Nowa, bardziej precyzyjna metoda przesunęła wstecz granicę ich powstania.

– To jest niewiarygodnie ekscytujące odkrycie. Wyniki badań sugerują, że umysły neandertalczyków były bardziej wyrafinowane, niż się dotąd uważało – komentuje jeden z archeologów. – Wszystko wskazuje na to, że malowidła, które datowaliśmy, to najstarsze znane obiekty tego typu na świecie – dodaje Chris Standish z Uniwersytetu w Southampton.

– Skoro powstały około 64 tysiące lat temu, przynajmniej 20 tysięcy lat przed przybyciem przedstawicieli naszego gatunku do Europy z Afryki, to musiały być wytworem neandertalczyków – zaznaczył.

Malowane albo ryte czerwonymi i nieco rzadziej czarnymi pigmentami formy zbliżone do figur geometrycznych, a nawet zwierząt, pokrywają ściany jaskiń w La Pasiega na północnym wschodzie Hiszpanii, Maltravieso na zachodzie i Ardales – na południu Hiszpanii. Zdolność tworzenia form symbolicznych przypisuje się wyłącznie gatunkowi współczesnego homo sapiens. Neandertalczyk – wymarły przedstawiciel rodzaju Homo (człowiek), żyjący w plejstocenie (ok. 400 000 do ok. 24 500 lat temu), klasyfikowany jest jako podgatunek człowieka rozumnego – Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny gatunek – Homo neanderthalensis.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej