RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Państwa Grupy Wyszehradzkiej wzmacniają współpracę obronną

Polski F-16 tankowany przez samolot Boeing KC-135 Stratotanker (U.S. Air Force photo/Senior Airman Erin Babis)

Wspólną deklarację wzmacniającą współpracę obronną podpisali w Budapeszcie szefowie parlamentarnych komisji obrony narodowej Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Celem krajów Grupy Wyszehradzkiej jest wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności regionu.

Grupa Wyszehradzka razem ws. bezpieczeństwa energetycznego

Bezpieczeństwo energetyczne i sytuacja na Ukrainie – te tematy zdominowały szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Przywódcy Polski, Węgier,...

zobacz więcej

Przewodniczący polskiej sejmowej komisji obrony Michał Jach powiedział, że państwa Grupy Wyszehradzkiej podobnie pojmują kwestie bezpieczeństwa Europy i podobnie widzą, jakie zagrożenia niesie ze sobą migracja z Bliskiego Wschodu i Afryki. Podkreślił, że należy pokazać innym krajom, jakim zagrożeniem jest migracja oraz powiązany z nią terroryzm, a problem ten należy rozwiązać.

Michał Jach podziękował Węgrom za przyjętą we wtorek rezolucję parlamentu węgierskiego wyrażającą solidarność z Polską i wezwał rząd w Budapeszcie, aby poparł nasz kraj podczas postępowania na podstawie artykułu 7. unijnego traktatu. Według szefa polskiej sejmowej komisji obrony po raz kolejny okazało się, że w trudnych chwilach Polska może liczyć na Węgry.

Szef komisji obrony narodowej węgierskiego parlamentu Szilard Nemeth podkreślił, że celem krajów Grupy Wyszehradzkiej jest wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności regionu. Temu właśnie służy dalsze zacieśnianie współpracy w zakresie obrony. Dodał, że państwa Grupy Wyszehradzkiej są zgodne, iż migracja jest szkodliwym zjawiskiem.

Zaznaczył, że presja migracyjna na te kraje jest coraz silniejsza, a w ostatnim okresie różne siły polityczne i gospodarcze próbują przeforsować w Unii Europejskiej i ONZ przekonanie, że nielegalna migracja jest zjawiskiem pozytywnym i dążą do jej zalegalizowania.

źródło:
Zobacz więcej