Nieformalny szczyt UE w Brukseli. Premier Morawiecki spotkał się z Fransem Timmermansem

Dyskusja o unijnym budżecie po 2020 roku zdominowała czwartkowe spotkanie prezydentów i premierów 13 unijnych państw w przeddzień unijnego szczytu w Brukseli. Na zaproszenie premiera Belgii w rozmowach wziął udział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Wcześniej polski premier rozmawiał też z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z prezydentem Francji

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z w piątek, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, z prezydentem Francji...

zobacz więcej

Jak przekazał Polskiemu Radiu wiceszef MSZ Konrad Szymański, premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas spotkania z europejskimi przywódcami oczekiwania Polski i Europy Środkowej w rozpoczynającej się debacie budżetowej. Nasz kraj przyznaje, że Brexit oznacza mniej środków w unijnej kasie. Konrad Szymański poinformował, że jesteśmy gotowi do rozmowy o reformie polityk i nowych celach w przeciwdziałaniu niekontrolowanej migracji czy bezpieczeństwie, ale kompromis musi uwzględniać nasze ścisłe interesy dotyczące polityki spójności i rolnictwa.

Warszawa stoi na stanowisku, że kompromis w sprawie politycznych priorytetów budżetu musi zakładać znalezienie nowych źródeł finansowania na nowe cele. – W innym wypadku będzie to kompromis trudny dla wszystkich państw UE. Bez wyjątku – ocenił wiceminister spraw zagranicznych. Oficjalnie negocjacje w tej sprawie rozpoczną się z chwilą opublikowania przez Komisję Europejską projektu budżetu, co ma nastąpić 2 maja.

teraz odtwarzane
Przy kolacji o budżecie. Premier Morawiecki przyjechał na szczyt do Brukseli

W wieczornym spotkaniu - oprócz premierów Belgii i Polski - wzięli udział także prezydent Francji oraz szefowie rządów Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Luksemburga, Irlandii, Słowacji, Bułgarii oraz Finlandii.

„Powiedziałem, że TK jest w pełni legalny”. Czaputowicz o rozmowie z Timmermansem

Około godziny trwało spotkanie w Brukseli ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem...

zobacz więcej

Rozmowa z wiceszefem KE

Wcześniej Mateusz Morawiecki przez ponad 2 godziny rozmawiał z wiceszefem KE Fransem Timmermansem. Tematem spotkania w rezydencji Stałego Przedstawiciela RP przy UE był dialog Polski z Komisją Europejską o praworządności i uruchomionej procedurze z artykułu 7. unijnego traktatu.

Było to kolejne z cyklu spotkań strony polskiej z przedstawicielami Unii Europejskiej. Według nieoficjalnych informacji rozmowy będą prowadzone w kolejnych dniach, także na szczeblu eksperckim.

– Myślę, że w trakcie Rady Europejskiej jest wysoce prawdopodobne, że pan premier Morawiecki będzie miał okazję rozmawiać z przewodniczącym Junckerem. Na pewno po obu stronach jest zainteresowanie tym, co dzieje się w różnych procesach politycznych między Polską a Komisją. Natomiast myślę, że również dojdzie do spotkania dużo bardziej formalnego w miarę najbliższej przyszłości – mówił przed wylotem do Brukseli wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Podczas piątkowego szczytu unijni przywódcy przedyskutują również propozycje zmian instytucjonalnych. Chodzi o sposób wyłaniania szefa Komisji Europejskiej oraz rozdziału miejsc w przyszłym Parlamencie Europejskim po wyborach w 2019 roku. Ze względu na Brexit swoich przedstawicieli do europarlamentu nie wybiorą już Brytyjczycy. „Polska zwraca uwagę na potrzebę zachowania równowagi kompetencji między instytucjami a państwami członkowskimi” – podkreślono w komunikacie KPRM.

źródło:
Zobacz więcej