Dwukilogramowy guz. „Wydawało się, że pacjent ma dwie głowy”

O przeprowadzeniu udanej operacji usunięcia guza mózgu poinformowali chirurdzy z Indii (fot. Shutterstock/Department of Neurosurgery Topiwala National Medical College)

Chirurdzy z Indii poinformowali o przeprowadzeniu udanej operacji usunięcia guza mózgu. Nowotwór ważył rekordowe 1,87 kg. 31-letni pacjent Santlal Pal został poddany zabiegowi chirurgicznemu 14 lutego. Operacja trwała siedem godzin.

Operacja guza wielkości piłki futbolowej

Chirurdzy w Londynie usunęli 10–letniej dziewczynce ważący ponad 3 kg nowotwór o rozmiarach piłki futbolowej. Ogromny guz był łagodny, ale zagrażał...

zobacz więcej

Według lekarzy ze szpitala BYL Nair w Bombaju, gdzie przeprowadzono operację, guz był tak duży i wypukły, że „wydawało się, że pacjent ma dwie głowy”. – To była niezwykle imponująca i trudna operacja – ocenił w rozmowie AFP ordynator oddziału neurochirurgii tej placówki Trimurti Nadkarni. Dodał, że podczas zabiegu wykorzystano „11 worków krwi”.

Zgodnie z oświadczeniem szpitala rekonwalescencja pacjenta przebiega prawidłowo; może swobodnie chodzić i jeść. Nadkarni podkreślił ponadto, że Pal, który żył z guzem przez trzy lata, przed operacją miał bardzo słaby wzrok, jednak teraz powinien widzieć coraz lepiej.

Cytowana przez portal BBC News żona pacjenta oświadczyła, że zanim lekarze zgodzili się na zabieg, w trzech szpitalach powiedziano im, że guz nie nadaje się do operacji. Poprzedni rekordowo duży guz zoperowany w Indiach ważył 1,4 kg.

źródło:

Zobacz więcej