Yad Vashem przeciw antypolskiemu filmowi, potępia hasło „polski Holokaust”

Film został potępiony przez liczne organizacje i środowiska żydowskie (fot. Lior Mizrahi/Bongarts/Getty Images)

Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem za niedopuszczalne uznał sformułowanie „polski Holokaust”. Takie określenie znalazło się w wideo opublikowanym na portalu YouTube przez Fundację Rodziny Rudermanów w reakcji na nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Polscy Żydzi przeciw sformułowaniu „polski Holokaust”. Żądają usunięcia filmu z sieci

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie potępiły film opublikowany przez amerykańską organizację...

zobacz więcej

„Kampania mająca pozyskiwać Żydów w USA przeciwko polskiej ustawie o Holokauście (nowelizacja ustawy o IPN – red.) zawiera pewną liczbę historycznych nieścisłości, a także sformułowania takie jak »polski Holokaust«, które Yad Vashem uważa za niedopuszczalne. Cieszymy się, że inicjatorzy tej kampanii zdjęli ten film” – podkreślił Yad Vashem na Twitterze.

W kadrze rozpoczynającym krótki film wideo pojawiał się napis w języku hebrajskim i angielskim: „Polsko, nigdy nie pozwolimy ci, abyś negowała Holokaust”. „Pójdę do więzienia za to, co zamierzam zrobić” – deklaruje młody mężczyzna na początku filmu. Potem dołączają inni. Na koniec wszyscy wypowiadają słowa: „polski Holokaust”.

Kampania inicjowana tym klipem wzywała władze USA do zawieszenia wszelkich stosunków z Polską „w imieniu 6 mln Żydów” i uruchamiała zbieranie podpisów pod petycją pod hasłem: „Ja również opowiadam się za zawieszeniem stosunków z Polską do czasu uchylenia »polskiego prawa negującego Holokaust«!”.

Potępiony przez liczne organizacje i środowiska żydowskie klip został już usunięty z serwisu YouTube.

źródło:

Zobacz więcej