Raport szwedzkiej ABW: Obce służby chcą wpłynąć na zachowania wyborców

Wybory do szwedzkiego parlamentu odbędą się jednocześnie z wyborami do samorządów 9 września (fot. REUTERS/Fredrik Persson/TT News Agency)

Szwedzkie służby ostrzegają, że obce państwa mogą wykorzystać kampanię wyborczą, by podzielić społeczeństwo i osłabić procesy demokratyczne. W czwartek opublikowano doroczny raport szwedzkiej Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – SÄPO.

Cyberterroryści ponownie zaatakowali Szwecję

Szwedzkie siły zbrojne stały się niedawno celem cyberataku przeprowadzonego na dużą skalę. Dziennik „Dagens Nyheter”, który poinformował o sprawie,...

zobacz więcej

Największe zagrożenia, z jakimi muszą się zmierzyć szwedzkie służby specjalne, to próby wywierania wpływu przez czynniki zewnętrzne na zachowania wyborców oraz ataki cybernetyczne. Ich zdaniem w Szwecji może dojść do próby mieszania się obcych państw w nadchodzącą kampanię wyborczą.

Sam proces wyborczy jest zdaniem SÄPO dość dobrze chroniony. Głosy są liczone ręcznie, dlatego wydaje się mało prawdopodobne, by był w jakiś sposób zagrożony. – Istnieje ryzyko, że obce służby przez operacje dezinformacji będą chciały wpływać na zachowania wyborców lub polityków, żeby osiągnąć swoje polityczne cele – powiedziała podczas konferencji prasowej Linda Escar z SÄPO.

„Jeżeli w trakcie kampanii wyborczej pojawią się tematy strategicznie ważne z punktu widzenia interesów Rosji, to można mieć pewność, że Rosjanie będą próbowali na nie wpływać” – czytamy w raporcie.

Wybory do szwedzkiego parlamentu odbędą się jednocześnie z wyborami do samorządów 9 września.

źródło:
Zobacz więcej