RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraina: Rozbili tablicę poświęconą Sobieskiemu, powiesili portret Bandery

W Jaworowie ma stanąć pomnik Jana III Sobieskiego (fot. Wikipedia/iDomena publiczna)
W Jaworowie ma stanąć pomnik Jana III Sobieskiego (fot. Wikipedia/iDomena publiczna)

W Jaworowie w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy zniszczono tablicę informującą, że w tym miejscu, z inicjatywy polskiej społeczności, ma powstać pomnik króla Jana III Sobieskiego.

Kijów chce zmiany ustawy o IPN

Władze Ukrainy uważają, że znowelizowana ustawa o polskim Instytucie Pamięci Narodowej, która dopuszcza karanie za zaprzeczanie zbrodniom...

zobacz więcej

Informację przekazała w czwartek Zofia Michniewicz, szefowa oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Jaworowie. – Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Została o nim poinformowana policja i konsulat RP we Lwowie – powiedziała w rozmowie telefonicznej.

– Tablica została rozbita, a na ścianie, przy której stoi baner, powieszono ogromny baner w czerwono-czarnych barwach, z portretem Stepana Bandery i napisem: „Na Ukrainie będziemy czcili własnych bohaterów” – relacjonowała Michniewicz.

Kamień węgielny pod pomnik Sobieskiego został wmurowany i poświęcony w 2014 r. Michniewicz podkreśliła, że choć była to inicjatywa polskich mieszkańców Jaworowa, to uzyskała ona poparcie ukraińskich władz lokalnych. – U nas nigdy nie było konfliktów na tle narodowościowym – podkreśliła.

Jan III Sobieski, który dowodził bitwą pod Wiedniem w 1683 r. między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi a armią Imperium Osmańskiego, był starostą jaworowskim w latach 1644-1664.

Ambasador Ukrainy: Jest gotowość do zniesienia zakazu ekshumacji polskich ofiar

zobacz więcej

Spór wokół ekshumacji szczątków polskich ofiar

Ostatnio relacje między Ukrainą i Polską ochłodziły się ze względu na spory na tle historycznym. Ukraina ma pretensje w związku z nowelizacją ustawy o IPN, która dopuszcza m.in. wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Między Kijowem i Warszawą trwa także spór związany z wstrzymaniem przez stronę ukraińską poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i po wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej