RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Korzenie polskiej szermierki są na Węgrzech”

Spotkanie i pokaz odbyły się w węgierskiej ambasadzie (fot. tvp.info/Filip Styczyński)
Spotkanie i pokaz odbyły się w węgierskiej ambasadzie (fot. tvp.info/Filip Styczyński)

W węgierskiej ambasadzie odbyło się spotkanie na temat szermierki szablą węgiersko-polską. W wydarzeniu uczestniczyła ambasador Węgier w Polsce, węgierski atache wojskowy i rodzina „szablisty wszech czasów” Jerzego Pawłowskiego. Odbył się pokaz i wykład Norberta Madaya - węgierskiego mistrza szermierki i promotora tej sztuki w Polsce.

Polska husaria zawładnęła Leeds. Brytyjczycy zachwyceni

Chorągiew husarska z zamku w Gniewie zaprezentowała się w sobotę przed brytyjską publicznością podczas pokazów w królewskim muzeum Royal Armouries...

zobacz więcej

Węgierski mistrz szabli węgiersko-polskiej Norbert Maday udzielił portalowi tvp.info krótkiego wywiadu, w którym mówi o specyfice i historii tej sztuki w Polsce.

Jaka jest największa różnica pomiędzy szablą polsko-węgierską a zachodnimi stylami szermierki?

Włoski styl w 90 proc. jest emocjonalny. Więc instruktor daje 20, 30 technik swojemu studentowi i starają się w te techniki włożyć emocje. Węgierski styl jest zupełnie inny, ponieważ opiera się na zasadach wojskowych, jak strategia i taktyka. Nazywamy to „brain fencing” (szermierka mózgu).

Jakie są jego związki z Polską?

Ten militarny styl był uprawiany przez polską reprezentację narodową (drużynę szablową – przyp. red.) w latach 20. i 30. Ćwiczyli na Węgrzech, m. in. Kazimierz Laskowski. Później starali się wprowadzić innowacje do tego stylu walki, ćwicząc w centrum olimpijskim w Warszawie. Dlatego jeśli szukasz korzeni polskiej szermierki, to nie są one włoskie, tylko węgierskie.

Kto był pierwszą osobą, która sprowadziła szablę do Polski?


To bardzo szczególna osoba. Był nią w XVI w. Stefan Batory. Ale tego szczególnego węgierskiego stylu (wojskowego) Polacy uczyli się od największego węgierskiego mistrza Laszlo Borsodyego w 1928 r. przed olimpiadą w Amsterdamie.

W jakiej formie dzisiaj znajduje się węgiersko-polska szermierka szablą i co można robić by podtrzymać tę tradycję?

Sądzę, że najważniejsza jest polska lojalność. Zaraz po II wojnie światowej Janos Kevey (legendarny trener polskich olimpijczyków przyp. red.) został zaproszony do Polski. Janos Kevey był także oficerem wojska i studentem Borsodyego. Więc polscy szermierze chcieli kontynuować tę linię przekazu. Dzięki temu Pawłowski i Zabłocki w latach 60. i 70. przynosili Polsce zwycięstwa. Dzisiaj szermierki polsko-węgierskiej można się uczyć wszędzie w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej