RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Autorzy spotu chcą poróżnić Polskę z Izraelem i USA”

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump z małżonką Melanią Trump i przezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą na placu Krasińskich w Warszawie (fot. REUTERS/Kacper Pempel)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump z małżonką Melanią Trump i przezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą na placu Krasińskich w Warszawie (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

– Żydzi pamiętają doskonale i będą zawsze pamiętać, kto był sprawcą Holocaustu – Niemcy. Ten nakręcony przez profesjonalistów, kłamliwy, prowokacyjny filmik wymierzony w Polaków na pewno nie jest inicjatywą amerykańskich Żydów – mówi w rozmowie z portalem tvp.info członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Oskar Skuteli.

Polscy Żydzi przeciw sformułowaniu „polski Holokaust”. Żądają usunięcia filmu z sieci

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie potępiły film opublikowany przez amerykańską organizację...

zobacz więcej

We wtorek wieczorem na kanale „Ruderman Family Foundation” na YouTube opublikowany został blisko 2-minutowy filmik, na którym autorzy protestują przeciwko zmianom w polskim prawie, nakładającym kary za obarczanie winą za niemieckie zbrodnie II wojny światowej Państwa Polskiego lub polskiego narodu. W spocie pada hasło „Polish Holocaust” i żądanie skierowane do USA, by zerwały stosunki z Polską. Film w mediach społecznościowych pojawił się w środę rano, a w polskich mediach jako pierwszy opublikował go portal Onet.

Po burzliwej reakcji polskiej opinii publicznej spot zniknął z YouTube. - Fundacja Rodziny Rudermanów skasowała spot „Polish Holocaust” na osobistą prośbę przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesława Piszewskiego – napisał na Twitterze warszawski radny, Andrzej Kozicki.

Członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Oskar Skuteli mówi otwarcie, jakimi jego zdaniem motywacjami kierowali się twórcy klipu: „Ten film nie ma nic wspólnego z tematami, o które możemy się spierać. Jest jawną i bezczelną prowokacją, obliczoną na obrażenie Polaków. Przygotowali to profesjonaliści, używając do tego podejrzanej fundacji, za którą stoi łańcuch podejrzanych firm prowadzących dziwną działalność”.

„Polish Holocaust”. Bulwersujący film nawołujący do zerwania przez USA relacji z Polską

Amerykańska organizacja Ruderman Family Foundation opublikowała w internecie dwuminutowy film, w którym namawia do podpisania petycji do...

zobacz więcej

- Ktokolwiek za tym stoi, próbuje ugrać na historii swoje zupełnie współczesne interesy – mówi Skuteli w rozmowie z portalem tvp.info. – Przeszłość polsko-żydowska to temat trudny, ale nie może być w niej miejsca na głos trzeciej strony, w której interesie jest poróżnienie naszych narodów. Żydzi doskonale pamiętają, kto zbudował obozy śmierci. Nie tylko polscy Żydzi pamiętają, że to Niemcy były sprawcą Holocaustu: tak samo dobrze wiedzą to Żydzi w Izraelu i USA – podkreśla.

- Ten film to prowokacja obliczona na wzbudzenie ostrych reakcji Polaków. Nie możemy pozwolić na to, żeby w dialog między naszymi narodami wchodził ktoś, kto ma na celu nas poróżnić – dodaje Oskar Skuteli.

Jak zauważa nasz rozmówca, „filmik w ciągu kilku godzin od publikacji pojawił się we wszystkich polskich mediach”. – Fundacja, która na co dzień zajmuje się inwalidami, wrzuca taki film z petycją zerwania stosunków Polska-USA i pod wieczór spot kasuje? To na pewno nie jest oddolna inicjatywa amerykańskich Żydów. Ktokolwiek za tym stoi, ma interes w poróżnieniu Izraela i Polski albo Polski i USA, i dolewa oliwy do ognia obecnego kryzysu w relacjach polsko-izraelskich – mówi.

– Możemy i powinniśmy dyskutować o zbrodniach popełnionych przez Polaków na Żydach i przez Żydów na Polakach, w czasie i zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej. Ale nie ma czegoś takiego jak „Polski Holocaust”. Holocaust to dzieło niemieckich nazistów. Wie o tym każdy dorosły Niemiec, Żyd, Polak i Rosjanin. Nie dajmy się nabrać tym, którzy sugerują coś innego – podsumowuje członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej