Ks. Adam Boniecki odchodzi na emeryturę

Ks. Adam Boniecki mimo przejścia na emeryturę, nadal będzie współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym” (fot. TVP/Ireneusz Sobieszczuk)

Decyzją władz kościelnych ks. Adam Boniecki prawdopodobnie od marca przestanie pełnić funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego". Nadal będzie współpracował z pismem, ale już z klasztoru.

Przenoszę się do klasztoru (ks. Boniecki należy do Zgromadzenia Księży Marianów), bo zakonni przełożeni polecili mi powrócić do wspólnoty – powiedział „Press” ks. Adam Boniecki. Zaznaczył, że nadal będzie jednak pisał i ściśle współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. – Na odległość – dodał.

Ks. Boniecki pozostanie naczelnym pisma do końca marca 2011 roku. Potem przejdzie na emeryturę.

W liście do czytelników napisał: „(...) duchowny musi być posłuszny swoim przełożonym i na emeryturę przechodzi wtedy, kiedy wymagają tego od niego kościelne reguły. Otóż rzeczywiście, moi zakonni przełożeni polecili mi powrócić do wspólnoty, co jako zakonnik przyjmuję bez komentarzy”.

Zaznacza jednak, że rezygnacja z funkcji redaktora naczelnego, nie oznacza jego odejścia z „Tygodnika Powszechnego", bo przełożeni zakonni nie żądają od niego zerwania współpracy z redakcją. Ks. Boniecki zaznacza, że szczegółowy zakres jego współpracy z tygodnikiem po ustąpieniu ze stanowiska naczelnego nie został jeszcze określony.

Sześć lat temu powiedziałem nowemu prowincjałowi, że kiedy będę miał 75 lat, będę chciał wrócić do klasztoru – powiedział Boniecki. Jak dodał, przełożony doskonale o tej deklaracji pamiętał, ale pozwolił mu pozostać w redakcji dłużej. – W „Tygodniku” były zmiany i odejście wtedy byłoby wszystkim bardzo nie na rękę i nie w porę. Zakon zgodził się przedłużyć to o ponad rok – mówił ks. Boniecki.

Teraz „mam świadomość, że zostawiam ekipę dojrzałą, w sytuacji, kiedy pismo może istnieć i bez jakichś dramatów funkcjonować. To naturalna wymiana pokoleń” – powiedział ks. Boniecki. – Jest dobry moment, aby odejść i przekazać pismo młodym kolegom – dodał.

Ks. Boniecki „pozostanie w samym sercu »Tygodnika« i służyć będzie pismu i jego Czytelnikom swoimi tekstami oraz swoją mądrością, rozwagą i autorytetem, pełniąc jednocześnie za pośrednictwem naszego pisma swoją ważną rolę w Kościele i w polskim życiu publicznym” – powiedział Jacek Ślusarczyk, prezes spółki Tygodnik Powszechny.

Ks. Adam Boniecki ma 76 lat. Redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego” został w 1999 roku, po śmierci poprzedniego naczelnego Jerzego Turowicza.

źródło:
Zobacz więcej