RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Gdańsk to mała Rosja”, „układ gdański przypomina układ mafijny”

Platforma wyhodowała sobie w Gdańsku politycznego potwora, nad którym straciła całkowicie kontrolę – powiedział w „Minęła Dwudziesta” Marek Formela z „Gazety Gdańskiej” komentując decyzję prezydenta Gdańska, który zapowiedział, że będzie ubiegał się o reelekcję. – Można powiedzieć: układ gdański trzyma się mocno – powiedział i Marek Król z tygodnika „Sieci” i dodał, że przypomina układ mafijny.

Wassermann: Adamowicz to jedna z najistotniejszych osób w „układzie gdańskim”

– Prezydent Gdańska będzie dziś starał się postawić w roli ofiary, bo ma kłopoty z wielu stron. I na pewno komisja będzie poświęcała mu część...

zobacz więcej

W „Minęła dwudziesta” publicyści komentowali decyzję prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję.

Marek Formela z „Gazety Gdańskiej” stwierdził, że „Platforma wyhodowała sobie w Gdańsku politycznego potwora, nad którym straciła całkowicie kontrolę”.

– Moim zdaniem stojący pod zarzutami, oskarżony o składanie fałszywych oświadczeń majątkowych i stojący pod zarzutami oszustw podatkowych prezydent Gdańska wziął sprawy w swoje ręce i uznał, że ma własną Platformę i te Platformę stworzył przez lata swojej władzy – mówił Formela.

– Nastąpiła olbrzymia wasalizacja środowiska gospodarczego, ludzi kultury, ludzi sportu. To są wielorakie powiązania, które czasami znajdują ujście zewnętrzne, jak w przypadku Amber Gold, ciągnięcia samolotu, czy zabiegania o pieniądze na zoo czy film o Lechu Wałęsie, ale na ogół są dyskretnie skrywane i starannie przez Pawła Adamowicza prowadzone – powiedział Formela.

„Gdańsk to mała Rosja”

– Gdańsk to jest mała Rosja. To przypomina bardzo taki system, gdzie władza oligarchiczna jest tak rozdzielona, że kluczowa linia przebiega: albo jesteś za prezydentem, albo nie jesteś za prezydentem – powiedział Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej”. Jego zdaniem, Paweł Adamowicz wypowiada się w mediach jak Władimir Putin. – Nie udziela odpowiedzi, tak żeby w jak największym stopniu zamazać swoją winę czy przedstawić PR-ową interpretację faktów; on udziela odpowiedzi w taki sposób, żeby pokazać dziennikarzom, że nic nie mogą mu zrobić.

Marek Król z tygodnika „Sieci” uważa, że Adamowicz pokazał gest Kozakiewicza Schetynie i dodał, że być może za tym kryje się Donald Tusk, który chciał wzmocnić swoją władzę. – I zrobić psikusa Schetynie – dodał. – Moim zdaniem Adamowicz postawił warunki – Neumann musiał przyjąć to do wiadomości. Został też poparty przez Bogdana Borusewicza błyskawicznie. Można powiedzieć: układ gdański trzyma się mocno – powiedział. Król dodał, że to przypomina układ mafijny.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej