RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krystian Zimerman otworzy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Krystian Zimerman otworzy 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)
Krystian Zimerman otworzy 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena otworzy „Eroiką” Krystian Zimerman. – Czekałam na to 22 lata – powiedziała dziennikarzom Elżbieta Penderecka. Tegoroczny program wypełni 19 koncertów symfonicznych, trzy kameralne i dwa recitale pianistyczne. Festiwal odbędzie się w dniach 16-30 marca w Warszawie.

Zimerman zachwycił Włochów. Pianista zagrał na nietypowym fortepianie

Za wyjątkową uznano we Włoszech decyzję Krystiana Zimermana, który w czasie recitalu w mieście Macerata postanowił zagrać na starym, wysłużonym...

zobacz więcej

– Rozpoczynamy, naturalnie, Beethovenem i jego III Symfonią Es-dur „Eroiką” oraz II Symfonią „The Age of Anxiety” Bernsteina – powiedziała Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna festiwalu i jego pomysłodawczyni. – Mam wielkie szczęście, nie tylko dlatego, że Krystian Zimerman zgodził się przyjechać i zainaugurować nasz festiwal, ale też, że zgodził się zagrać dwa razy: 16 marca podczas otwarcia festiwalu i dzień później, tak aby nie tylko festiwalowa publiczność miała możliwość wysłuchania koncertu. Czekałam na Zimermana 22 lata – dodała.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi „Beethoven i wielkie rocznice”. – W podtytule rozwijamy to hasło – wielkie rocznice to stulecie niepodległości Polski, stulecie urodzin Bernsteina, 85-lecie urodzin św. pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego i 85-lecie Krzysztofa Pendereckiego – mówiła Elżbieta Penderecka podczas konferencji.

Program festiwalu obejmuje zarówno utwory związane z tymi rocznicami, jak też nawiązujące klimatem do czasu zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Są to m.in. „Eroika” Beethovena, II Symfonia „The Age of Anxiety” Bernsteina, „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Haydna, Polskie Requiem Pendereckiego oraz „Stabat Mater” Dworzaka, które zostanie wykonane w ostatnim dniu festiwalu – w Wielki Piątek.

– To niezwykle poruszające dzieło, które Dworzak skomponował po wielkiej osobistej tragedii, po śmierci trójki swoich dzieci – przypomniała Elżbieta Penderecka.

W salach: Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskiego i w Teatru Wielkiego-Opery Narodowej odbędzie się 13 koncertów symfonicznych, trzy koncerty kameralne i dwa recitale.

Podczas festiwalu wystąpi znakomita skrzypaczka Anne-Sophie Mutter wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Cristiana Macelaru. – Tego wieczoru zagra też dobrze znany polskiej publiczności i przyjaciel naszego festiwalu Rudolf Buchbinder, który wykona dwie Sonaty fortepianowe Beethovena: G-dur i f-moll „Appassionatę” – poinformowała Elżbieta Penderecka.

„Każdy koncert jest właściwie jak miłosny akt”

Wybitny polski pianista Krystian Zimerman zagra w niedzielę w Warszawie. Na dwa dni przed koncertem maestro opowiedział dziennikarzom, co ceni w...

zobacz więcej

Jako kolejne wydarzenie zapowiadany jest występ Buffalo Philharmonic Orchestra pod dyrekcją JoAnn Falletty. – Jest to ostatnia uczennica Bernsteina, którą New York Times zalicza do najwybitniejszych dyrygentów jej pokolenia – podkreśliła dyrektor festiwalu.

Zwróciła też uwagę na koncert Israel Camerata Jerusalem, który odbywać się będzie pod honorowym patronatem Anny Azari, Ambasadora Izraela. – Orkiestra wystąpi nie tylko na naszym festiwalu, ale też jedzie z koncertami w Polskę; cieszę się, że możemy gościć orkiestrę z Izraela w tym obecnie tak trudnym czasie – powiedziała Penderecka. Zgodnie z trwającym od lat cyklem prezentacji mało znanych bądź zapomnianych oper, przedstawione zostanie w tym roku wykonanie koncertowe Opery w 1 akcie – „Kościej Nieśmiertelny” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Znakomitą – jak podkreśliła dyrektor festiwalu - sopranistkę Natalię Rubiś, studentkę szkoły muzycznej w Yale publiczność usłyszy w partii Zosi w „Widmach” Stanisława Moniuszki, czyli w muzycznej interpretacji drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Utwór ten był dedykowany, „jako pamiątka wdzięczności” dla Marii Kalergis, uczennicy Chopina, wielkiej mecenaski polskiej sztuki, dzięki której doszło m.in. do wystawienia „Halki”.

Honorowy patronat nad 22. Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena objął Prezydent RP Andrzej Duda. Cały program Festiwalu, organizowanego przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena, podany jest na stronie festiwalu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej