Pendolino zderzyło się z TIR-em. Remont będzie kosztować fortunę

Miejsce wypadku w miejscowości Schodnia niedaleko Ozimka na Opolszczyźnie (fot. arch.PAP/Krzysztof Świderski)

Prawie 20 mln zł będzie kosztował remont uszkodzonego w kwietniu zeszłego roku Pendolino - ujawnił prezes PKP Intercity Marek Chraniuk. Dodał, że remont może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Pendolino w pobliżu miejscowości Ozimek w okolicach Modlina zderzyło się ze stojącym na przejeździe TIR-em.

Problemy z pociągami Pendolino. Część składów wróciła na trasy

Trzy składy Pendolino z sześciu, które zostały wcześniej wycofane z eksploatacji ze względu na uszkodzenia podwozi tłuczniem, zostały przywrócone...

zobacz więcej

– Będziemy lada moment przesyłać ten skład do remontu do Włoch – powiedział prezes w trakcie środowej konferencji prasowej. Dodał, że spółka już dostała wycenę i jest ona „powyżej 20 mln zł”. Chraniuk zaznaczył, że w tę sumę wchodzi także naprawa składu uszkodzonego w okolicach Modlina, ale to „są drobne naprawy i zostaną wykonane w Polsce”.

Prezes dodał, że w przypadku składu uszkodzonego pod Ozimkiem z polisy sprawcy „możemy wziąć tylko 4 mln zł, resztę z naszego autocasco”.

W miejscowości Ozimek kierowca ciągnika siodłowego zignorował zakaz ruchu ciężarówek i wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy. Obciążony dodatkowym ładunkiem zestaw zablokował się na przejeździe.

Kiedy kierowca wysiadł z kabiny, żeby wezwać pomoc, w ciągnik uderzył Pendolino. W wyniku zderzenia rannych zostało 18 osób, z czego siedem z poważnymi ranami przewieziono do szpitali. Uszkodzeniu uległ pociąg, szyny, prawie 500 podkładów i sieć trakcyjna.

We wrześniu w okolicach Modlina Pendolino zahaczyło o stojący na przejeździe autobus, w którym były trzy osoby.

Obecnie PKP Intercity dysponuje 16 składami Pendolino. 15 jest w ciągłym ruchu, jeden pozostaje w rezerwie.

źródło:

Zobacz więcej