RAPORT

Pogarda

Polscy Żydzi przeciw sformułowaniu „polski Holokaust”. Żądają usunięcia filmu z sieci

Synagoga im. Nożyków przy ul. Twardej w Warszawie  (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Synagoga im. Nożyków przy ul. Twardej w Warszawie (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najnowsze

Popularne

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie potępiły film opublikowany przez amerykańską organizację Ruderman Family Foundation. Nigdy nie poprzemy stosowania określenia „polski Holokaust” – czytamy w oświadczeniu sformułowanym w języku angielskim w internecie.

„Polish Holocaust”. Bulwersujący film nawołujący do zerwania przez USA relacji z Polską

Amerykańska organizacja Ruderman Family Foundation opublikowała w internecie dwuminutowy film, w którym namawia do podpisania petycji do...

zobacz więcej

Autorzy zastrzegają w opublikowanym tekście, że nie popierają ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, przegłosowanej w polskim parlamencie, i „wprowadzenia kar za przedstawianie faktów o polskich zbrodniach podczas II wojny światowej”. Jak jednak podkreślają, domagają się usunięcia filmu z kanału YouTube i Facebooka, ponieważ wprowadza w błąd opinię społeczną.

„Nigdy poprzemy stosowania określenia »polski Holokaust«, użytego w filmie. Jest nieprawdziwe i krzywdzące” – podkreślają w oświadczeniu.

Pod tekstem widnieją podpisy przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce (Union of Jewish Communities in Poland) Lesława Piszewskiego, przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (Jewish Community of Warsaw) Anny Chipczyńskiej i naczelnego rabina w Polsce Michaela Schudricha.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej