RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Polish Holocaust”. Bulwersujący film nawołujący do zerwania przez USA relacji z Polską

Nagranie opublikowała Ruderman Family Foundation (fot. yt/Ruderman Family Foundation)
Nagranie opublikowała Ruderman Family Foundation (fot. yt/Ruderman Family Foundation)

Amerykańska organizacja Ruderman Family Foundation opublikowała w internecie dwuminutowy film, w którym namawia do podpisania petycji do amerykańskiego rządu w sprawie „zerwania relacji z Polską”. Aktorzy uczestniczący w nagraniu używają wcześniej niespotykanego terminu „Polish Holocaust”, który sugeruje polską odpowiedzialność za zagładę Żydów w trakcie II wojny światowej.

Swastyki wymalowane na bramie polskiej ambasady w Izraelu

Rośnie napięcie w stosunkach pomiędzy Polską a Izraelem.

zobacz więcej

Na końcu filmu proponuje się odbiorcy podpisanie petycji do amerykańskiego rządu w sprawie „zerwania relacji z Polską”.

W petycji na stronie neverdeny.org jest napisane: „W imieniu 6 mln Żydów Stany Zjednoczone muszą zawiesić relacje z Polską”. Akcji towarzyszy nagłówek „Polsko, nigdy nie pozwolimy na negowanie Holocaustu”.

Uczestnicy filmu z nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wyciągają szereg błędnych wniosków. „Pójdę do więzienia za to, co teraz robię”, „Żadne polskie więzienie mnie nie przeraża”, „Po tym, jak 3,5 mln Żydów zostało zamordowanych w Polsce, w tym setki tysięcy dzieci, Polska uchwaliła nowe prawo a ja pójdę do więzienia”.

Ruderman Family Foundation to fundacja założona przez amerykańskich Żydów, która zajmuje się głownie wzmacnianiem współpracy między USA a Izraelem.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz nie sądzi, aby rząd Stanów Zjednoczonych ulegał wpływom petycji. Minister przebywa w Nowym Jorku na briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podczas krótkiego spotkania z polskimi dziennikarzami przyznał, że wie o internetowej kampanii, ale jego zdaniem sprawa wymaga spokojnego podejścia. Historyk Jerzy Targalski w komentarzu dla portalu tvp.info ocenił, że obecną sytuację w pogarszających się relacjach Polska-Izrael wykorzystuje Rosja. – Wykorzysta to do budowy z jednej strony partii prorosyjskiej i antysemickiej, a z drugiej – do pokazania światu, że Polacy to antysemici, więc dajcie nam ich we władanie – powiedział.

Targalski zwrócił uwagę na głęboką różnicę między przedstawianiem polskich racji w sporze z Izraelem i amerykańskimi Żydami a antysemityzmem.

- Trzeba odróżnić walkę przeciwko roszczeniom i atakowi organizacji żydowskich i elit izraelskich od kampanii antysemickiej, która jest sterowana przez Rosję. Od naszych słusznych żądań trzeba odróżnić hasła typu „bazy amerykańskie w Polsce są po to, żeby strzelać do Polaków, którzy nie chcą się podporządkować Żydom” - podkreślił.

Dziennikarz TVP Michał Rachoń na Twitterze również zwrócił uwagę na szerszy aspekt sporu. Napisał, że film jest elementem presji wobec USA, aby wycofać z Polski swoje wojska. Stwierdził również, że fundacja odpowiadająca za produkcję szkalującego filmu wcześniej w czasie kampanii prezydenckiej w USA wspierała Hilary Clinton.

Apel do Polonii

Gość programu „O co chodzi” Marek Jakubiak z ruchu Kukiz'15 komentując kolejny rozdział konfliktu wokół nowelizacji ustawy o IPN, podkreślił, że często ma kontakt z Polakami mieszkającymi w Stanach i zachodniej Europie.

– A jest was miliony. Czas na was – powiedział. Jego zdaniem w USA także trzeba rozpocząć kampanię. – Trzeba bronić własnej ojczyzny tam nie tu – powiedział. – My się nie możemy z mediami przebić do Stanów Zjednoczonych. Więc czas na te 10 mln Amerykanów polskiego pochodzenia – powiedział Jakubiak.

Chodzi o pieniądze

– Myślę, że głośny głos reparacyjny w stosunku do Niemiec wywołała niepokój u Żydów – stwierdził gość programu i dodał, że na tym tle pojawił się niepokój w Izraelu. – Bo tam tylko o pieniądze chodzi tak naprawdę – dodał.

Poseł Kukiz'15 przywołał tu powiedzenie, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. – Izrael ma ciągotki do pieniędzy. A szczególnie do pieniędzy, których nie ma, a chciałby mieć. Wiemy doskonale, że nowojorskie koła żydowskie czy Światowy Kongres Żydów również mają bardzo wielką chrapkę na stosowanie odpowiedzialności zbiorowej w Polsce: zapłaćcie nam za odszkodowania. Nie wiem, czy to przejdzie – ocenił.

teraz odtwarzane
Jakubiak: czas na te 10 mln Amerykanów polskiego pochodzenia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej