Instalacja rozpoczęta. 152-metrowy zegar ma działać dziesięć tysięcy lat

Maszyna, nazywana "zegarem na 10 tys. lat", jest projektem amerykańskiej Long Now Foundation (fot. Patrick T. Fallon/Bloomberg via Getty Images)

Założyciel internetowego sklepu Amazon Jeff Bezos sfinansował budowę zegara, umieszczonego wewnątrz góry w zachodnim Teksasie, który ma odmierzać czas przez 10 tysięcy lat. Bezos opublikował na Twitterze wideo pokazujące postęp prac.

Bez kas, bez kolejek. Sklep przyszłości otwarty w USA

Amazon otwiera w Seattle w USA swój pierwszy sklep spożywczy, w którym nie ma żadnych kas, również samoobsługowych. Nowe rozwiązanie może...

zobacz więcej

„Instalacja się rozpoczęła - wysoki na 152 metry, całkowicie mechaniczny, napędzany termicznymi cyklami dnia i nocy, synchronizujący się w południe, symbol długoterminowego myślenia zegar na 10 tys. lat powstaje dzięki geniuszowi Danny'ego Hillisa, Zandera Rose'a i reszty zespołu zegarowego” – napisał Bezos na Twitterze.

Szef Amazona osobiście zajął się inwestycją w ten projekt, gdyż uważa, że ludzie powinni planować na przyszłość wykraczającą poza długość ich życia.

„My, ludzie, staliśmy się tak zaawansowani technicznie, że w pewien sposób jesteśmy zagrożeniem dla samych siebie. Z czasem coraz bardziej będzie ważne, by ludzkość przyjęła długoterminowe spojrzenie na swoją przyszłość” - powiedział Bezos w 2012 roku dziennikowi „The Wall Street Journal”. Poza Bezosem w wykonanie projektu zaangażowani są m.in. muzyk Brian Eno oraz pisarze Kevin Kelly i Stewart Brand.

Zegar jest projektem mieszczącej się w San Francisco organizacji The Long Now Foundation, która została założona przez Danny'ego Hillisa w 1996 roku. Jej działalność ma na celu „popularyzację myślenia długoterminowego” i być „przeciwwagą dla ciągle przyspieszającej kultury”.

źródło:

Zobacz więcej