RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier powołał zespół ds. przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie powołujące Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu  (fot. Twitter/KPRM)
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie powołujące Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu (fot. Twitter/KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie powołujące Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu i innych Ustrojów Totalitarnych oraz Przestępstwom Inspirowanym Nienawiścią na tle Różnic Narodowościowych, Etnicznych, Rasowych, Wyznaniowych albo ze względu na Bezwyznaniowość.

Pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, po najbliższym posiedzeniu rządu – podało we wtorek CIR.

Jak zaznaczono, prace zespołu będą się toczyć niezależnie od pracy poszczególnych prokuratur czy sądów.

„Podkreślamy jednak, że działania podjęte przez zespół będą miały charakter międzyresortowy. Ich celem będzie wypracowanie propozycji zmian przepisów, tak aby służby i instytucje miały jeszcze lepsze narzędzia do walki z przestępstwami polegającymi na publicznym propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz nawoływaniu do nienawiści” – czytamy w komunikacie.

Według CIR dla zespołu istotne będą wskazania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratora Krajowego, Policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak zaznaczono, na posiedzenia zespołu będą zapraszani również przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Rzeczniczka rządu: Powstał zespół do walki z przejawami faszyzmu

Zarządzenie opublikowane w Monitorze Polskim

Zarządzenie premiera ws. zespołu do walki z przejawami faszyzmu opublikowano w Monitorze Polskim. Szefem zespołu ma być sekretarz stanu wyznaczony przez szefa MSWiA, a zasiądą w nim m.in. przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, kultury i MSZ.

Jak wskazano, zespół będzie organem pomocniczym Rady Ministrów.

W dokumencie dodano, że do zadań zespołu należy identyfikacja problemów pojawiających się w praktyce ścigania przestępstw polegających na publicznym propagowaniu faszystowskiego i innego totalitarnego ustroju państwa oraz nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, a także opracowanie założeń ewentualnych zmian przepisów mających na celu wyeliminowanie tych zjawisk i problemów.


Zarządzenie premiera ws. zespołu do walki z przejawami faszyzmu opublikowane

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej