Wyjątkowe odkrycie w Toruniu. Natrafiono na stalowy most sprzed ponad 130 lat

Wyjątkowe odkrycie archeologiczne w Toruniu. W czasie prac związanych z przebudową placu Biskupa Chrapka robotnicy natrafili na dobrze zachowany stalowy most, będący częścią XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Obiekt zostanie zabezpieczony, niewykluczone, że w przyszłości będzie udostępniony do zwiedzania.

Tajemnice kolei w Szczecinie. Podczas remontu dworca odkryto poniemiecki tunel

Dziewiętnastowieczny tunel do transportu przesyłek pocztowych odsłonili budowlańcy podczas remontu na dworcu kolejowym Szczecin Główny. Na ścianie...

zobacz więcej

Rondo Pokoju Toruńskiego niedaleko Starego Miasta - to właśnie to miejsce, jak się okazało, skrywa tajemnice z przeszłości. Aby je odkryć, musimy zejść pod ziemię. Niewielkim włazem dostajemy się tam, gdzie do tej pory dostęp miało niewielu. Razem z nami są miłośnicy toruńskich fortyfikacji.

To pięknie zachowany żeliwny most z lat 80. XIX wieku. Służył wyprowadzeniu ruchu z miasta przez Bramę Lubicką w kierunku przedmieść. Jego stalowa konstrukcja leży na potężnym podciągu, wspartym na pięciu kolumnach, z detalami w postaci ażurowych akard. Przyczółki przeprawy wykonano z doskonałej jakości cegły licowej. Pod mostem podwieszono rurę wodociągową.

– Taka konstrukcja jest rzadkością i unikatem chociażby z powodu dekoracyjności tych podpór. To jedno. I unikatem jest dlatego, że mostów fortecznych w Polsce mamy bardzo mało stalowych –  podkreśla Lech Narębski, badacz toruńskich fortyfikacji.

Ruiny miasta Majów odkryte w Gwatemali. Dziesiątki tysięcy obiektów

W Gwatemali archeolodzy odnaleźli ruiny starożytnego miasta Majów. Dzięki technice laserowej udało się zlokalizować ponad 60 tysięcy obiektów,...

zobacz więcej

Obiekt służył mieszkańcom do końca I wojny światowej. W latach 20., tak jak i inne elementy pruskich fortyfikacji, został zasypany. Teraz ma szansę zabłysnąć jako element tworzonego Muzeum Twierdzy Toruń.

– Aż się prosi, żeby niezależnie od eksponatów zgromadzonych w obiekcie fortecznym po północnej stronie miasta, można było zaproponować i znawcom, i entuzjastom, i turystom możliwość zwiedzania – uważa Mirosława Romaniszyn p.o. miejskiego konserwatora zabytków w Toruniu.

Robotnicy trafili na most w poniedziałek, przy okazji budowy kanału deszczowego, który docelowo ma obsługiwać plac Chrapka. Znalezisko nie koliduje z inwestycją.

źródło:
Zobacz więcej