Policja wciąż ma za mało samochodów. NIK nie pozostawia wątpliwości

NIK zauważa, że policja ma wciąż „za mało służbowych pojazdów (fot. arch. PAP/Maciej Kulczyński)

„W latach 2015-2016 zakupiono ogółem ponad 3,5 tys. pojazdów (tj. o prawie 180 proc. więcej niż w latach 2012-2013)” – informuje najnowszy raport NIK w sprawie policyjnych samochodów służbowych.

Leczenie onkologiczne w Polsce jednym z najgorszych w UE. Raport NIK

Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. I może być jeszcze gorzej....

zobacz więcej

Jednocześnie NIK zauważa, że policja ma wciąż „za mało służbowych pojazdów”, a „flota była unowocześniana i uzupełniana, jednak skala potrzeb jest wciąż duża”. Jednym z ważniejszych problemów ma być fakt, że ponad jedna czwarta pojazdów na wyposażeniu policji przejechała ponad 200 tys. km. 


Dodatkowo większość funkcjonariuszy nie „przeszła przeszkolenia z technik doskonalenia jazdy”. „Flota transportowa policji liczy blisko 22 tys. pojazdów i jest bardzo zróżnicowana pod względem marek. Policja najwięcej pojazdów zakupiła w latach 2008-2009 i po kilku »chudych« latach dopiero od 2014 r. wydatki na zakup policyjnych pojazdów znów zaczęły rosnąć” – informuje raport.
Zakupy sprzętu transportowego dla Policji w latach 2007-2016

NIK: Wydatkowanie unijnych funduszy jest niezadowalające

– Wydatkowanie przez Polskę unijnych środków z polityki spójności jest niezadowalające, mimo znacznej poprawy w naborach wniosków i w zawieraniu...

zobacz więcej

W latach 2015-2016 wydatki na ten cel wyniosły niemal 286 mln zł. Jest to powodem wzrostu finansowania z budżetu państwa oraz wsparcia samorządów lokalnych, które przekazały na ten cel ponad 58 mln zł.

„Zdaniem większości ankietowanych przez NIK policjantów liczba sprzętu transportowego oraz jego stan techniczny nie były wystarczające do prawidłowej realizacji zadań. Ponad 46 proc. ankietowanych funkcjonariuszy wskazuje na ograniczoną dostępność pojazdów służbowych, co skutkuje koniecznością zmiany terminu realizacji zadań i wydłużeniem czasu reakcji na zgłoszenie” – czytamy dalej w raporcie.

Pojazdy w policji

źródło:
Zobacz więcej