Coraz mniej Polaków szuka pracy w Norwegii

Budowa sceny przy Operze Norweskiej w Oslo (fot. REUTERS/Christian Charisius)

Spada liczba Polaków emigrujących do Norwegii, by tam podjąć pracę. Według danych norweskiego Urzędu ds. Imigracji tendencja spadkowa utrzymuje się od 2016 r. Wtedy do Norwegii w celach zarobkowych przyjechało prawie 8 tys. Polaków. To o ponad tysiąc mniej niż trzy lata temu. W 2016 r. z Norwegii do Polski powróciło 3,5 tys. polskich obywateli.

Konkretne pieniądze za sam podpis. Norwegowie kuszą pielęgniarki

Wiele krajów boryka się z brakiem pielęgniarek. Nie inaczej jest w Szwecji i Norwegii. Jedna z norweskich gmin, leżących w pobliżu szwedzkiej...

zobacz więcej

Coraz częściej wracają pracownicy branży budowlanej. – Teraz nie ma takiej dużej różnicy pomiędzy pracą w Polsce a tą w Norwegii – powiedział norweskiej telewizji Zbigniew Gmurczyk, polski brygadzista budowlany, od 12 lat pracujący w Norwegii.

Jednym z powodów jest mocny kurs złotego w stosunku do norweskiej korony oraz duże zapotrzebowanie branży budowlanej w kraju.

Problemem dla pracujących na budowach w Norwegii Polaków jest także słaba znajomość języka angielskiego. Na początku lutego deputowana norweskiej Partii Pracy Hadia Tajik wywołała oburzenie wśród części opinii publicznej swoją wypowiedzią na temat polskich pracowników. Skrytykowała ich za to, że używają języka polskiego w miejscu pracy.

Polityk stwierdziła, że język polski może działać demotywująco na rozpoczynającą karierę norweską młodzież. – Pracujesz w Norwegii, więc powinieneś mówić po norwesku – podsumowała Hadia Tajik.

źródło:
Zobacz więcej