Praca w rosyjskiej fabryce dezinformacji zmieniła trolle w roboty

Akt oskarżenia jest rezultatem rozpoczętego w maju dochodzenia (fot. Shutterstock/Science Photo Library)

Praca dla Internet Research Agency, jednej z trzech rosyjskich firm oskarżonych o ingerencję w amerykańskie wybory, zmieniła zatrudnionych w niej Rosjan w roboty – tak twierdzi dwóch dawnych pracowników w rozmowie z korespondentem dziennika „The New York Times”. Pracowali na 12-godzinnych zmianach, wyrobiając dzienną normę 80 komentarzy i 20 wpisów na blogach innych trolli.

Prokremlowska „fabryka trolli” wydała 2,2 mln dolarów na akcje przed wyborami w USA

Prokremlowska „fabryka trolli” zorganizowała przed wyborami prezydenckimi w USA ok. 120 kont i grup w mediach społecznościowych, by zajmować się...

zobacz więcej

Aleksiej i Sergiej to byli pracownicy Internet Research Agency, jednej z powiązanych z Kremlem „fabryki trolli” wymienionych w ubiegłotygodniowym akcie oskarżenia wydanym przez amerykański resort sprawiedliwości. Zdradzili w rozmowie z korespondentem dziennika „The New York Times” Neilem Mac Farquharem, że obaj podjęli pracę dla pieniędzy.

Aleksiej, który jak twierdził, był jednym z pierwszych 25 pracowników Internet Research Agency z siedzibą w „Biznes Center” w Petersburgu zarabiał oszałamiające dla przeciętnych Rosjan 1,4 tys. dolarów tygodniowo.

Sergiej, obecnie właściciel sklepu meblowego, dostawał część swojej tygodniowej pensji w kopercie gotówką.

12-godzinne zmiany

Powody ich odejścia z firmy prowadzonej przez Jewgienija Pirożkina, który zaczynał karierę w gastronomii i dlatego też bywa zwany „kucharzem Putina”, były odmiennie. Siergiej odszedł z Internet Research Agency, ponieważ nie mógł wytrzymać tempa pracy na dwie 12-godzinne zmiany. Przyznał, że bardzo trudno było mu wyrobić dzienną normę 80 komentarzy i 20 wpisów na blogach innych trolli.

Aleksiej natomiast uzasadnił swoją rezygnację z pracy rozterkami moralnymi i ...nudą. „Na początku był w tym wszystkim element kreatywny. Pod koniec kreatywna część zniknęła i wszyscy byliśmy jak roboty” – powiedział Aleksiej cytowany na łamach dziennika. Przyznał, że był wówczas o wiele młodszy i nie zastanawiał się nad moralną stroną tej pracy. „Pisałem, ponieważ kochałem pisać i nie chciałem zmieniać świata” – dodał.

Zarówno Siergiej jak i Aleksiej nie zgodzili się na wymienienie ich pełnych nazwisk, obawiając się odwetu dawnego pracodawcy i byłych kolegów z pracy.

Pierwszym zadaniem trolli było stworzenie trzech fikcyjnych autorów blogów publikowanych na popularnej platformie „Living Journal”.

Tematy były dostarczane mailowo

Tematy „wypracowań” trolli zawsze były dostarczane w mailach. Wśród częstych tematów obaj rozmówcy moskiewskiego korespondenta wymienili: Ukrainę, porównanie Rosji W. Putina z Ameryką Obamy, wojnę w Syrii, rolę Ameryki w rozsiewaniu wirusa Ebola, heroizm żołnierzy rosyjskich.

„Farmy trolli szerzą propagandę i walczą z przeciwnikami Rosji”

– Federacja Rosyjska wykorzystuje „farmy trolli”, aby szerzyć propagandę rosyjską na świecie, ale także aby kogoś zniesławić. Rosyjskie trolle chcą...

zobacz więcej

Dział krajowy i anglojęzyczny

Aleksiej pracował w dziale krajowym. Niezależnie istniał dział anglojęzyczny. Tematy w dziale anglojęzycznym, jak podsłuchał Aleksiej we wspólnej dla obu działów palarni, były podobne. Oprócz tego pracownicy działu angielskiego chwalili się tysiącami fałszywych kont stworzonych w serwisach społecznościowych.

Aby dostać pracę, Aleksiej musiał napisać esej poświęcony „doktrynie Dullesa”, rozpowszechnianej w czasach sowieckich teorii spiskowej zakładającej, że Allen Dulles, dyrektor CIA w latach 1953 - 1961, zamierzał zniszczyć Związek Sowiecki poprzez doprowadzenie do rozkładu moralnego społeczeństwa sowieckiego i zniszczenie dorobku kulturalnego.

Jest akt oskarżenia

Przedstawiony w piątek akt oskarżenia jest rezultatem rozpoczętego w maju ubiegłego roku dochodzenia specjalnego prokuratora Roberta Muellera. Mueller, w przeszłości dyrektor FBI, został powołany przez wiceministra sprawiedliwości i zastępcę prokuratora generalnego Roda Rosensteina na stanowisko specjalnego prokuratora w maju 2017 roku „w celu nadzorowania dochodzenia FBI, dotyczącego działań rządu rosyjskiego z zamiarem wywarcia wpływu na wybory prezydenckie roku 2016 i spraw z tym związanych”.

źródło:

Zobacz więcej