RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie ma ucieczki od szczepienia dzieci

Służby sanitarne robią, co mogą, by przekonać rodziców do szczepień (fot. Media for Medical/UIG via Getty Images)
Służby sanitarne robią, co mogą, by przekonać rodziców do szczepień (fot. Media for Medical/UIG via Getty Images)

Urzędnicy mogą zmusić do obowiązkowych szczepień. Potwierdził to sąd – informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”. Główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz zapewnia, że służby sanitarne robią, co mogą, by przekonać rodziców do szczepień.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy przyczyny złego przechowywania szczepionek i uspokaja

Ministerstwo zdrowia odniósło się do publikacji „DGP” o przypadkach podawania wadliwych szczepionek.

zobacz więcej

Obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. A to znaczy, że inspekcja sanitarna może zmusić rodziców do wykonania tego obowiązku - w drodze egzekucji administracyjnej, w tym grzywny od 100 do nawet 5 tys. zł – czytamy w artykule „Rzeczpospolitej”.

Dziennik przywołuje przy tym najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Polskiego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), które - jak pisze - „są alarmujące: ponad 30 tys. rodziców odmówiło w 2017 r. poddania dzieci szczepieniom przewidzianym w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To o blisko 25 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 50 proc. więcej niż w 2015 r.”.

„Jeżeli nieszczepionych dzieci będzie przybywać w takim tempie, do Polski wrócą epidemie chorób, które uważaliśmy za trwale wyeliminowane” – ostrzega w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr hab. Ewa Augustynowicz, wakcynolog z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH. Dodaje, ze ubiegłoroczne epidemie odry w Rumunii, Grecji i we Włoszech są związane właśnie za spadkiem liczby szczepień.

Główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz zapewnia, że służby sanitarne robią, co mogą, by przekonać rodziców do szczepień. „Najpierw wzywamy ich do siebie, a gdy to nie skutkuje, wysyłamy upomnienia” – mówi Posobkiewicz, cytowany przez „Rz”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej