RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska na szlaku przerzutowym broni. Gwałtownie rośnie przemyt

W 2017 r. straż graniczna przechwyciła 635 sztuk broni i ponad 53 tys. sztuk amunicji. Dwa lala temu – 190 sztuk broni i o połowę mniej amunicji. – Służby na bieżąco monitorują ten problem i uznają te sprawę za poważne zagrożenie dla Polski – powiedział „Wiadomościom” Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Ukrainki zatrzymane z działem przeciwlotniczym. Chciały wjechać do Polski

Polskie służby udaremniły próbę przemytu do Polski groźnej broni. Dziennikarze „Wiadomości” ustalili, że na polsko-ukraińskim przejściu granicznym...

zobacz więcej

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę coraz więcej broni przerzucanej jest do Polski oraz w głąb Europy. Odbiorcami są grupy przestępcze i terroryści.

W styczniu Polak i Ukrainiec próbowali wwieźć do Polski siedem wyrzutni granatników. Odebrano im je na granicy w Hrebennem. Ze względów bezpieczeństwa służby dopiero teraz o tym poinformowały.

Granatniki RPG-18 i RPG-22, to radzieckie granatniki przeciwpancerne opracowane w latach 60. i 70. zeszłego wieku. Jest to broń jednokrotnego użytku składająca się z tzw. wyrzutni i umieszczonego w niej pocisku. Te zatrzymane w Hrebennem nie miały pocisków.

Więcej przerzutów nielegalnej broni

W kwietniu zeszłego roku na przejściu granicznym w Dorohusku celnicy skonfiskowali sześciolufowy karabin maszynowy, który służy do zwalczania celów powietrznych. Broń wiozły dwie Ukrainki.

Ekspert ds. bezpieczeństwa dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznaje, że obserwuje się wzmożenie przerzutów nielegalnej broni nie tylko do Polski, ale też do państw w Europie Zachodniej. W 2017 r. straż graniczna przechwyciła 635 sztuk broni oraz ponad 53 tys. sztuk amunicji. Dwa lala temu – 190 sztuk broni i o połowę mniej amunicji.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że ABW traktuje zagrożenie poważnie. I ma świadomość, że polsko-ukraińska granica obarczona jest ryzykiem takich przerzutów.

– Służby na bieżąco monitorują ten problem i uznają te sprawę za poważne zagrożenie dla Polski – stwierdził Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej