MSZ: Wizyta Azari w resorcie dotyczyła współpracy Polski i Izraela w ONZ

Ambasador Izraela w Warszawie Anna Azari złożyła po godz. 13 krótką wizytę w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Spotkanie było umówione kilka tygodni temu. Dotyczyło współpracy Polski i Izraela na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Czaputowicz: Nie bardzo jest za co przepraszać

– Premier Mateusz Morawiecki w swojej wypowiedzi podczas konferencji w Monachium miał na myśli tych, którzy współpracowali z nazistami; wszyscy to...

zobacz więcej

O wizycie ambasador Izraela w Polsce Anny Azari w MSZ poinformowało biuro prasowe resortu. Izraelska dyplomatka spotkała się z powołanym niedawno dyrektorem Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka resortu Jerzym Baurskim.

Umówiona kilka tygodni temu wizyta dotyczyła współpracy Polski i Izraela na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Antypolskie hasła

W niedzielę na wejściu do polskiej ambasady w Izraelu ktoś namalował sprayem swastyki i wypisał wulgarne, antypolskie hasła. Polska zwróciła się do władz Izraela, by wyjaśniły incydent i podjęły działania w celu zapewnienia ochrony polskiej placówki dyplomatycznej.

Kryzys w stosunkach między Polską a Izraelem zaostrzył się w sobotę po słowach premiera Mateusza Morawieckiego na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Podczas jednego z paneli dziennikarz Ronen Bergman, zwracając się do szefa polskiego rządu ws. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust. Wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ, jak stwierdził dziennikarz, zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków.

– Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę? Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia – powiedział dziennikarz.

Odpowiadając na pytanie Bergmana, Morawiecki powiedział m.in.: „Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy (ang. perpetrators). Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy czy ukraińscy – nie tylko niemieccy”. Te słowa wywołały w Izraelu oburzenie.

źródło:
Zobacz więcej