RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co oburzyło Netanjahu? Wypowiedź premiera Morawieckiego w całości

Słowa polskiego premiera tutaj w Monachium (podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa) są oburzające – uważa premier Izraela Benjamin Netanjahu. Chodzi o odpowiedź polskiego premiera, który na konferencji prasowej sprzeciwił się obciążaniu Polaków współodpowiedzialnością za Holokaust. - Byli Polacy, którzy przyczyniali się do śmierci Żydów, tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy czy ukraińscy - nie tylko niemieccy – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Premier Izraela o wypowiedzi Morawieckiego: Mówi jak zwyczajny negacjonista Holokaustu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu za „oburzającą” uznał wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że wśród sprawców Holokaustu byli także...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę wziął udział w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. W trakcie panelu dyskusyjnego, w którym brał udział również kanclerz Austrii Sebastian Kurz, głos zabrał Ronen Bergman z „The New York Times'a”. Dziennikarz poruszył temat polskich przepisów zakazujących przypisywania niemieckich zbrodni polskiemu państwu lub polskiemu narodowi.

- Chodzi o nową ustawę, w której nie wolno mówić, że Polacy przyczynili się do Holokaustu. Sam jestem Żydem, który pisze dla „New York Timesa”, więc to dla mnie osobista kwestia. Moi rodzice urodzili się w Polsce. Moja matka otrzymała przed wojną nagrodę od ministra edukacji narodowej. Później zaczęła się wojna i część rodziny zginęła. Ich polscy sąsiedzi wydali ich gestapowcom, a moja matka uratowała niektórych, bo podsłuchała nocną rozmowę, podczas której Polacy donosili na Żydów do Gestapo. Po wojnie moja matka przyrzekła, że nigdy nie wypowie ani słowa po polsku. Z tego, co rozumiem po tym, jak ta ustawa została podpisana, będę uznany za przestępcę za to, że w ogóle to powiedziałem. Jaki jest cel? Jaki jest przekaz dla świata? Reakcja jest odwrotna i jeszcze większa uwaga jest poświęcona tym straszliwym zbrodniom – zakończył swoją wypowiedź Bergman.

W odpowiedzi premier Mateusz Morawiecki przypomniał historyczne fakty z okresu II wojny światowej: – Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy. Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy czy ukraińscy, nie tylko niemieccy. W 2017 r. polskie ambasady musiały reagować 260 razy na określenia „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy koncentracyjne”. Szanowni państwo, nie było czegoś takiego jak polskie obozy śmierci. Nie było polskich obozów koncentracyjnych, były niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne. Sam fakt, że musimy to wyjaśniać dzisiaj, bierze się z naszej historii. Przez 50 lat po II wojnie światowej nie mogliśmy bronić się w tej kwestii. W tym czasie nie było polskiego niepodległego państwa – tłumaczył polski premier.

Izrael odrzucił wniosek o uznanie zagłady Ormian za ludobójstwo

Kneset nie zgodził się, by uznać rzeź Ormian z czasów I wojny światowej za ludobójstwo. Projekt w tej sprawie przedstawił Yair Lapid, lider...

zobacz więcej

Premier Izraela Benjamin Netanjahu za „oburzającą” uznał wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że wśród sprawców Holokaustu byli także Żydzi. „Polski premier mówi jak zwyczajny negacjonista Holokaustu” – cytuje „Haarec” szefa izraelskiego rządu.

–Słowa polskiego premiera tutaj w Monachium (podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa) są oburzające. Jest problem niezrozumienia historii i braku wrażliwości na tragedię naszego narodu – oświadczył Netanjahu i zapowiedział, że „wkrótce porozmawia” z Mateuszem Morawieckim.

źródło:
Zobacz więcej