Silne trzęsienie ziemi, rozbił się śmigłowiec z szefem MSW Meksyku na pokładzie

Po trzęsieniu ziemi mieszkańcy stolicy Meksyku wyszli z domów i biur na ulice (fot. PAP/EPA/JOSE MENDEZ)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło w piątek wieczorem czasu lokalnego południowy Meksyk – poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Nie ma informacji o ofiarach. Dwie osoby zginęły jednak w katastrofie śmigłowca, którym na tereny nawiedzone przez kataklizm poleciał meksykański minister spraw wewnętrznych.

Rośnie bilans ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Co najmniej 60 osób zginęło, a około 200 zostało rannych na skutek potężnego trzęsienia ziemi, które w czwartek o godz. 23.50 (czasu lokalnego)...

zobacz więcej

Południowy Meksyk nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2. Wcześniej amerykańskie służby geologiczne informowały o magnitudzie 7,5.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się 37 km na północny wschód od miasta Pinotepa w stan Oaxaca, a jego ognisko – na głębokości 24 km. W ciągu następnej godziny od trzęsienia zarejestrowano 59 wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał magnitudę 5,9.

Trzęsienie było odczuwalne w stolicy kraju, mieście Meksyk, gdzie przez ponad minutę kołysały się wyższe budynki. Przerażeni mieszkańcy gromadzili się na ulicach w obawie przed zawaleniem się domów. Pęknięcia tynku na elewacjach budynków zaobserwowano w eleganckiej dzielnicy La Condesa.

Wstrząsy były również odczuwalne na południu Gwatemali.

Szkody po trzęsieniu ziemi

Trzęsienie uszkodziło dziesiątki budynków, zniszczyło też sieci energetyczne, przez co kilka milionów ludzi nie ma prądu. Służba obrony cywilnej poinformowała o możliwej ewakuacji dwóch szpitali w stolicy stanu - mieście Oaxaca. W położonym w pobliżu epicentrum mieście Santiago Jamiltepec naruszona została z kolei konstrukcja 50 budynków – informują lokalne media. Władze poinformowały, że nie ma zagrożenia tsunami.

Nie ma informacji o ofiarach. Dwie osoby zginęły jednak w katastrofie śmigłowca, którym na tereny nawiedzone przez kataklizm polecieli meksykański minister spraw wewnętrznych Alfons Navarrete i gubernator stanu Oaxaca Alejandro Murat. Mężczyźni odnieśli tylko lekkie obrażenia, zginęły natomiast dwie osoby znajdujące się na ziemi.

Tragedie ubiegłych lat

Meksyk leży na obszarze o bardzo dużej aktywności sejsmicznej. Styka się tam pięć płyt tektonicznych. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,1, które nawiedziło Meksyk we wrześniu 1985 roku, zabiło według różnych źródeł od 5 do 40 tys. osób.

We wrześniu ubiegłego roku dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,2 i 7,1 spowodowały w Meksyku śmierć ponad 400 osób i duże zniszczenia.

źródło:
Zobacz więcej