Wielka Brytania: młodych ludzi nie stać na własne mieszkania

Własne mieszkanie w latach 2015-16 miało jedynie 27 proc. młodych w porównaniu z 65 proc. w latach 1995-96 (fot. pixabay.com/Photo-Mix)

Coraz mniej młodych ludzi w Wielkiej Brytanii stać na własne mieszkanie. W ciągu ostatnich 20 lat ceny nieruchomości rosły nieporównywalnie szybciej niż dochody osób w wieku 25–34 lata – podaje opublikowany raport Institute for Fiscal Studies (IFS).

Najtaniej w Rumunii, w Luksemburgu drogo. Ceny mieszkań w Europie

Najtańsze mieszkanie w Europie można kupić w Rumunii, a najdroższe w Luksemburgu. Tak wynika z najnowszej edycji raportu RE/MAX European Housing...

zobacz więcej

Najbardziej trend ten dotknął ludzi w tym przedziale wiekowym zarabiających od 22 do 30,6 tys. funtów rocznie – podał w raporcie IFS (Instytut Badań Fiskalnych).

Własne mieszkanie w latach 2015-16 miało jedynie 27 proc. młodych dorosłych w porównaniu z 65 proc. w latach 1995-96. Spadek własności mieszkań jest spowodowany przede wszystkim gwałtownym wzrostem cen nieruchomości w porównaniu z dochodami – twierdzi IFS, dodając, że kupno mieszkania jest coraz bardziej poza zasięgiem możliwości ludzi młodych.

– Wzrost cen nieruchomości w relacji do dochodów w pełni wyjaśnia to zjawisko – powiedział starszy ekonomista Andrew Hood z IFS, będący jednym z autorów raportu.

Szybszy wzrost cen mieszkań od wzrostu dochodów

Na przestrzeni minionych 20 lat przeciętna cena mieszkania rosła według IFS siedem razy szybciej niż przeciętny dochód ludzi w wieku 25–34 lata. Dla blisko 90 proc. osób z tej grupy wiekowej ceny domu wynoszą przeciętnie czterokrotnie więcej niż zarabiają one w ciągu roku podatkowego, niezależnie od tego, czy rozliczają się indywidualnie, czy z partnerem.

Analogiczna sytuacja dotyczyła 20 lat temu mniej niż połowy młodych ludzi.

Liczba właścicieli mieszkań wśród średnio zarabiających młodych dorosłych zmalała w całej Wielkiej Brytanii, przy czym najbardziej na południowym wschodzie.

Według Hooda być może wskaźnik ten ustabilizuje się w najbliższych latach, ponieważ w większej części kraju tempo wzrostu cen nieruchomości maleje.

źródło:

Zobacz więcej