Raport

Epidemia koronawirusa

Prezydent Poznania w Izraelu: Polacy pomagali nazistom

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przebywa w tym tygodniu na 32. Konferencji Prezydentów Miast w Izraelu. W rozmowie z izraelskim dziennikiem „The Jerusalem Post” skrytykował rząd za nowelizację ustawy o IPN. Według niego Polska znajduje się na złej drodze.

Ambasador USA: z braku porozumienia między nami korzystają nasi przeciwnicy

– Sformułowania takie jak „polskie obozy zagłady” są niewłaściwe i krzywdzące, jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią wartości, takie...

zobacz więcej

Jaśkowiak w rozmowie z „Jerusalem Post” narzeka na nową ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej; nazywa ją „trudną do zaakceptowania”. Według prezydenta Poznania wprowadzanie kar za fałszowanie polskiej historii to zły pomysł. Zmiany, które wprowadził rząd, jego zdaniem źle wpłyną na stosunki Polski z Izraelem, USA i Ukrainą.

„W ciągu ostatnich 27 lat zrobiliśmy wiele, aby nasze relacje międzynarodowe były lepsze, ale w ciągu ostatnich dwóch lat się pogorszyły” – stwierdza.

Prezydent Poznania w wywiadzie wskazuje również, że Polacy podczas II wojny światowej pomagali Niemcom.

„Teraz odkrywamy historię dzięki nowym książkom i filmom, dowiadujemy się, że Polacy byli nie tylko bohaterami. Niektórzy pomagali nazistom” – mówi. Mimo krytyki wobec rządu Jaśkowiak nie zgadza się na to, by zapisy ustawy interpretować jako „kłamstwo oświęcimskie”. „To zupełnie coś innego”  – stwierdza w rozmowie z „The Jerusalem Post”.

– Polski MSZ pozytywnie ocenia obecność prezydenta na tej konferencji, podkreślając wagę utrzymywania dobrych kontaków na szczeblu samorządowym – informuje Urząd Miasta Poznania.

źródło:
Zobacz więcej