RAPORT

Wojna na Ukrainie

Macierewicz: Raport podkomisji będzie zawierał pierwsze wyniki amerykańskich badań

Raport podkomisji smoleńskiej, którego publikację zapowiedziano na kwiecień będzie zawierał pierwsze wyniki badań amerykańskiego zespołu pracującego w Mińsku Mazowieckim – zapowiedział w TVP 1 szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Zaznaczył jednocześnie, że nie będzie to raport końcowy.

Naukowcy pracują nad wirtualnym modelem Tu-154M

Amerykańscy naukowcy z National Institute For Aviation Research z uniwersytetu stanowego w Wichita w Kansas pracują w Mińsku Mazowieckim nad...

zobacz więcej

Antoni Macierewicz pytany w TVP1 w programie „Warto rozmawiać”, czy raport na temat katastrofy smoleńskiej zostanie przedstawiony w jej ósmą rocznicę, stwierdził, że na pewno w tym okresie zostanie opublikowany raport, który przedstawi dorobek zespołu do tego czasu osiągnięty. – W nim także pierwsze wyniki badań, którymi kieruje nasz dzisiejszy zespół amerykański pracujący w Mińsku Mazowieckim – dodał.

Chodzi o amerykańskich naukowców z National Institute For Aviation Research z uniwersytetu stanowego w Wichita w Kansas, którzy pracują w Mińsku Mazowieckim nad stworzeniem wirtualnego modelu Tu-154M. Prace prowadzone są w oparciu o bliźniaczy Tupolew nr 102.

Antoni Macierewicz podkreślił, że planowana publikacja nt. katastrofy smoleńskiej nie jest „raportem w rytmie obchodów czy rocznic – to jest raport, który będzie sprawozdawał ówczesny stan rzeczy”. – Nie mówię, że to będzie raport końcowy i ostateczny – zaznaczył.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na obchody katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i najwyżsi dowódcy.

Powołana w lutym 2016 r. przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza podkomisja do ponownego zbadania katastrofy przedstawiła swoje wnioski 10 kwietnia zeszłego roku. Według podkomisji samolot został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą.

Zdaniem Macierewicza instytucje państwowe, które wcześniej badały katastrofę smoleńską, nie dopełniły podstawowych obowiązków, a decyzje w tej sprawie miały charakter polityczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej