Ruszyło 68. Berlinale. O „Złotego Lwa” zawalczy „Twarz” Szumowskiej

Jeff Goldblum na czerwonym dywanie 68. Festiwalu Filmowego w Berlinie (fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND)

68. Festiwal Filmowy w Berlinie rozpoczął się pokazem animowanego filmu Wesa Andersona „Wyspa psów”. O nagrody główne zawalczy łącznie 19 obrazów, wśród nich polski film „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i koprodukowany przez Polaków „Dowłatow” Aleksieja Germana Jr.

Nie żyje Antoni Krauze. Był wybitnym reżyserem i scenarzystą

Nie żyje Antoni Krauze był reżyserem i scenarzystą filmów między innymi „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” oraz „Smoleńsk”. Miał 78 lat. –...

zobacz więcej

„Wyspa psów” Andersona to pierwszy w historii film animowany otwierający Berlinale. Jest to również czwarty obraz Andersona pokazywany na konkursie w Berlinie.

„Twarz” w reż. Małgorzaty Szumowskiej będzie miała na Berlinale swoją międzynarodową premierę. Jak zapowiadają producenci, film, który będzie pokazywany w Konkursie Głównym Festiwalu, jest współczesną baśnią o człowieku, który stracił twarz w wypadku.

W Konkursie Głównym na najważniejsze nagrody – Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszych filmów oraz m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora lub aktorki, lub za najlepszy scenariusz – będzie miało szansę 19 filmów. W sekcji zaprezentowane zostaną nowe dzieła Wesa Andersona, Gusa Van Santa, Benoita Jacquota, Laury Bispuri, Thomasa Stubera i Philipa Groeninga. Nagrody zostaną wręczone 24 lutego.

Festiwal odbywa się w cieniu skandalu seksualnego w Hollywood z udziałem producenta filmowego Harveya Weinsteina, którego kilkadziesiąt kobiet oskarżyło o molestowanie, a kilka o gwałt. Organizatorzy Berlinale przygotowali specjalny punkt na terenie festiwalu, gdzie mogą zgłaszać się osoby, które padły ofiarą lub były świadkiem przemocy, dyskryminacji czy molestowania.

W poprzednim roku ze statuetką z Berlinale wróciły m.in. Agnieszka Holland i Kasia Adamik - reżyserki „Pokotu”, który został doceniony Srebrnym Niedźwiedziem im. Alfreda Bauera, przyznawanym filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.

Berlinale to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie.

źródło:

Zobacz więcej