RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Duda: Liczę, że dobre relacje z Litwą poprawią sytuację Polaków

– Relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku – powiedział w czwartek w Wilnie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że liczy na to, że przełożą się one również na poprawę sytuacji Polaków żyjących na Litwie.

Litwa wprowadziła świadczenia na dzieci na wzór polskiego programu 500 Plus

Rząd Litwy od stycznia wprowadził comiesięczne świadczenia na dzieci na wzór polskiego programu 500 Plus w wysokości 30 euro. Od wtorku w lokalnych...

zobacz więcej

Duda rozpoczął trzydniową wizytę na Litwie od spotkania z Polakami mieszkającymi w tym kraju.

– Chciałbym wam podziękować jako prezydent Rzeczypospolitej, że jesteście dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, chociaż macie polskie pochodzenie, bo w ten sposób dajecie świadectwo o nas jako o Polakach, że jesteśmy ludźmi pracowitymi, uczciwymi, ludźmi, którzy szanują bliźnich i szanują kraj, w którym żyją – powiedział prezydent.

„Dziękuję, za polskość; za to, że jesteście razem”

Zaznaczył, że przyjechał na Litwę z jednej strony, by świętować razem z Polakami tu żyjącymi, a także razem z obywatelami Litwy i litewskimi władzami odrodzenie się państwowości litewskiej 100 lat temu. – Ale jestem także po to, by spotkać się z państwem i powiedzieć: „dziękuję”. Dziękuję, za polskość; za to, że jesteście razem, że możecie się spotykać w tym miejscu, że państwo polskie nie tak dawno ufundowało ten dom, ale z waszej inicjatywy – mówił Duda.

Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z problemów, z którymi borykają się Polacy mieszkający na Litwie, związanymi m.in. z nauczaniem polskiego, z językiem polskim na maturze. – Są problemy; będę o tych problemach, które państwa dotykają, rozmawiał z prezydent Dalią Grybauskaite; będziemy się starali powoli, mam nadzieję, te problemy pokonać, wspólnie uzgadniając metody rozwiązania – powiedział prezydent.

– Ale proszę państwa, żebyśmy zachowali spokój i robili to w dobrym dialogu. Wydaje mi się, że relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku i liczę bardzo na to, że te dobre relacje przełożą się również na poprawiającą się państwa sytuację jako Polaków żyjących tutaj na Litwie – powiedział Duda.Prezydent przybył z wizytą do Wilna. Spotka się z prezydent Litwy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej