300-letni anioł w przesyłce dla policjantów. Brakuje tylko trąby

Policja szukała XVIII-wiecznej rzeźby, która zniknęła z kościoła w Czachowie w województwie zachodniopomorskim. Rozpytywano mieszkańców, komunikaty ogłaszał ksiądz podczas mszy. W końcu nastąpił przełom i na komendę trafiła przesyłka z zabytkowym aniołem. – Rzeźba jest w bardzo dobrym stanie – powiedział portalowi podkom. Mirosława Rudzińska z KWP Szczecin. Brakuje tylko jednego elementu – trąby, którą pierwotnie trzymał w ręku.

Policjanci odnaleźli pastorał św. Stanisława

Krakowscy policjanci odnaleźli zabytkowy, XIX-wieczny pastorał św. Stanisława, skradziony z dziedzińca klasztoru ojców paulinów na Skałce.

zobacz więcej

Brak zabytkowej rzeźby zauważyli w styczniu 2018 roku policjanci KWP w Szczecinie, realizujący Program rejestracji zabytków sakralnych w powiecie gryfińskim. Anioł z barokowego ołtarza z kościoła w Czachowie był jednym z wielu zaginionych zabytków w tym regionie.

Analiza dokumentów wykazała, że anioł zaginął pomiędzy 1962 a 1992 rokiem. Był jedną z trzech pochodzących z drugiej połowy XVIII wieku rzeźb wieńczących ołtarz.

 – Koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie podkom. dr Marek Łuczak o braku rzeźby powiadomił proboszcza parafii i prosił o rozpytanie wiernych. Sam także pytał mieszkańców miejscowości, jednak nikt rzeźby nie pamiętał – wyjaśnia podkom. Mirosława Rudzińska z KWP Szczecin.

W środę nastąpił przełom. Na szczecińską komendę zadzwonił anonimowy informator. Pytał, czy policja nadal interesuje się losem zabytkowej rzeźby. Powiedział, że wkrótce do policjantów dotrze przesyłka. – Paczka przyszła w czwartek rano – wyjaśnia portalowi tvp.info podkom. Mirosława Rudzińska.

300-letnia zawartość paczki

Ku zaskoczeniu funkcjonariuszy, w środku był 300-letni anioł. – Był w bardzo dobrym stanie co wskazuje, że znajdował się odpowiednich warunkach – dodaje policjantka. Jest tylko jeden mankament – brakuje trąby. Pierwotnie anioł trzymał ją w rękach. Teraz rzeźba trafi do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.

Nadawca przesyłki jest anonimowy. Nie jednak będzie śledztwa w tej sprawie, bo jest przedawniona.
(fot. Policja Zachodniopomorska)

źródło:
Zobacz więcej