RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael odrzucił wniosek o uznanie zagłady Ormian za ludobójstwo

Ormianie od lat przypominają o rzezi, w której Turcy wymordowali 1/3 ich narodu (fot. REUTERS/Ronen Zvulun)
Ormianie od lat przypominają o rzezi, w której Turcy wymordowali 1/3 ich narodu (fot. REUTERS/Ronen Zvulun)

Kneset nie zgodził się, by uznać rzeź Ormian z czasów I wojny światowej za ludobójstwo. Projekt w tej sprawie przedstawił Yair Lapid, lider ugrupowania Yesh Atid.

Angelus za „Księgę szeptów”, powieść o rzezi Ormian

Rumuński pisarz Varujan Vosganian otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzony został za powieść „Księga szeptów”, która w...

zobacz więcej

Wnioskodawca argumentował, że kraj, który przeszedł Holokaust, powinien uznać ludobójstwo Ormian i wyznaczyć dzień pamięci ofiar. Jednak projekt został odrzucony w środowym głosowaniu.

Wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely przypomniał, że wysłał delegację na obchody 100-lecia w Erewaniu, ale nie przyjmie oficjalnego stanowiska w sprawie masakry „ze względu na złożoność i dyplomatyczne reperkusje”.

Masakry i deportacje z lat 1915-17 Ormianie nazywają ludobójstwem. Według nich zginęło wówczas 1,5 miliona ludzi. Turcja, sprzeciwiająca się określeniu tego jako ludobójstwa, twierdzi, że w chaosie końcowych latach imperium osmańskiego zginęło 300-500 tysięcy Ormian.

Podczas rocznicowych obchodów w 2016 roku niemiecki Bundestag niemal jednogłośnie uchwalił rezolucję, uznającą masakrę Ormian za ludobójstwo. O ludobójstwie mówił również papież Franciszek.

źródło:
Zobacz więcej