Polacy sięgają po broń. „Obecny system się sprawdza”

Rośnie liczba pozwoleń na posiadanie broni (af.mil/Staff Sgt. Jamal D. Sutter)

Szybko rośnie liczba broni w prywatnych rękach – informuje czwartkowa „Rzeczpospolita” dodając jednak, że „liberalizacji zasad jej posiadania raczej nie będzie”.

Mają 800 tys. sztuk broni, w dużej części muzealnej. Zyskają prawo do samoobrony

Legalni posiadacze broni palnej w Czechach będą mogli niedługo zrobić z niej użytek w razie ataku terrorystycznego lub innej sytuacji zagrażającej...

zobacz więcej

Według danych Komendy Głównej Policji, na koniec 2017 roku w Polsce było zarejestrowanych 463,8 tys. sztuk broni. To najwyższa liczba od lat, a dynamika wzrostu jest coraz większa – podaje „Rz”. Według informacji gazety w 2014 r. w Polsce było zarejestrowanych 381,6 tys. sztuk broni, a w 2016 r. 424,7 tys.

Rośnie także liczba pozwoleń na posiadanie broni - w 2017 r. było ich 206,1 tys., czyli o 8,2 tys. więcej niż w 2016 r. i o 13,3 tys. więcej niż w roku 2015. Zdaniem posła PiS Arkadiusza Czartoryskiego, szefa Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych jest to „efekt wzrostu zamożności społeczeństwa”. Polityk tłumaczy, że „coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na realizację dość drogiego hobby, jakim jest kolekcjonowanie broni”.

Według mec. Andrzeja Turczyna z Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni ten wzrost jest skutkiem zmian w prawie. – W każdym zdrowym społeczeństwie istnieje pewne zainteresowanie dostępem do broni palnej – uważa Turczyn. Dodaje, że „w 2011 roku stała się możliwa realizacja tego zainteresowania” dzięki zmianie ustawy „o broni i amunicji tak, że zwykły obywatel może zdobyć pozwolenie, co wcześniej było praktycznie niemożliwe”.

„Nie jesteśmy wyjątkowi, ale staliśmy się celami”

Republikański kongresmen Barry Loudermilk wzywa swoich kolegów do przeforsowania ustawy zezwalającej, by kongresmeni mogli nosić broń. To odpowiedź...

zobacz więcej

Mec. Turczyn wyjaśnia, że w celach kolekcjonerskich można posiadać prawie każdy rodzaj broni, poza samoczynną, zwaną popularnie bronią automatyczną. Podkreśla również, że wzrost liczby pozwoleń na posiadanie broni jest mniejszy niż samych egzemplarzy broni, „co oznacza, że każdy kolekcjoner kupuje średnio kilka sztuk broni”. Dodaje, że Polska jest jednym z najbardziej „rozbrojonych narodów Europy” – na tysiąc osób przypada 3,5 pozwoleń na broń, choć np. w Czechach przypada ich ok. 30.

W ubiegłym roku Parlament Europejski przyjął zmiany w przepisach dotyczących unijnej dyrektywy – informuje „Rz”. Prace nad jej wdrożeniem już ruszyły w MSWiA. Poseł PiS Arkadiusz Czartoryski uważa jednak, że „obecny system przyzwoicie się sprawdza, na co dowodem jest to, że niemal nie zdarzają się przestępstwa z użyciem legalnej broni palnej”. – Dlatego jeśli miałby być zmieniany, to delikatnie – dodaje.

źródło:

Zobacz więcej