RAPORT

Pogarda

Białoruska armia walczy z „falą” po śmierci poborowego

Śledztwo wykazało nieprawidłowości także w inncyh punkatch (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)
Śledztwo wykazało nieprawidłowości także w inncyh punkatch (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)

Najnowsze

Popularne

Pięć spraw karnych związanych ze śmiercią w październiku zeszłego roku poborowego w jednostce w Pieczach i 48 spraw wszczętych w różnych jednostkach – to według ministra obrony Białorusi efekty kontroli przeprowadzonych przez jego resort.

Białoruskie wojsko okleiło czołgi gazetami. „Skuteczny kamuflaż”

Na poligonie pod Słonimiem odbywają się ćwiczenia białoruskiej 11. osobnej gwardyjskiej brygady zmechanizowanej. Informacja nie byłaby szczególnie...

zobacz więcej

Ciało 21-letniego Alaksandra Korżycza znaleziono 3 października 2017 r. w piwnicy budynku na terenie jednostki, w której pełnił służbę. Według ogłoszonej przez śledczych 5 października wstępnej wersji żołnierz popełnił samobójstwo, jednak po nagłośnieniu sprawy przez rodzinę i media niezależne zajęły się nią ministerstwo obrony i Komitet Śledczy. Poinformował on, że bada trzy możliwe wersje: samobójstwo, samobójstwo jako efekt działań innych osób oraz zabójstwo.

Władze wszczęły także szereg kontroli w innych jednostkach. – Po śmierci Korżycza wszczęto pięć spraw karnych –  powiedział białoruski minister obrony Andrej Raukou. W efekcie szeroko zakrojonych kontroli wszczęto łącznie 48 spraw karnych w 16 jednostkach, z tego 22 w 72. Centrum Szkoleniowym w Pieczach – wyjaśnił szef resortu obrony.

Raukou zwrócił uwagę na szereg niedopuszczalnych błędów w jednostce w Pieczach. Podkreślił, że od chwili zniknięcia Korżycza do znalezienia jego ciała kilka dni później nikt z przełożonych żołnierza nie szukał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej