Kijów chce zmiany ustawy o IPN

Zwolennicy partii "Swoboda", protestujący pod polską ambasadą w Kijowie przeciw ustawie o IPN. Transparent z napisem "Przyjdzie Bandera i zrobi porządek" (fot. REUTERS/Gleb Garanich)

Władze Ukrainy uważają, że znowelizowana ustawa o polskim Instytucie Pamięci Narodowej, która dopuszcza karanie za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, powinna być zmieniona – oświadczył wicepremier Ukrainy. Pawło Rozenko w piątek przyjeżdża do Warszawy.

Kłody pod nogi. Ukraina utrudnia prace IPN

Władze w Kijowie nadal blokują poszukiwania IPN na Ukrainie. – Nie ma postępu. Są prowadzone rozmowy na poziomie dyplomatycznym, na tę chwilę nie...

zobacz więcej

Rozenko podczas spotkania z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim będzie rozmawiał o sporach na tle historycznym między Polską i Ukrainą.

– Dla nas niezwykle ważne jest zmniejszenie napięcia w stosunkach ukraińsko-polskich, które w ostatnim czasie, m.in. w sposób sztuczny, wykorzystywane są przez różne siły polityczne, w tym także przez czynniki zewnętrzne. Dlatego główną misją jest rozpoczęcie dialogu na ten temat ze stroną polską – powiedział Rozenko dziennikarzom po posiedzeniu rządu.

– Z drugiej strony bez wątpienia nie możemy nie reagować na ostatnie wydarzenia dotyczące m. in. uchwalonych zmian do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Kierując się stanowiskiem prezydenta Ukrainy, Rady Najwyższej i rządu Ukrainy oczekujemy od strony polskiej nie tylko wyjaśnień w związku z tą ustawą. Uważamy, że powinna być ona zmieniona – podkreślił.

Rozenko ocenił, że znowelizowana ostatnio ustawa o IPN dotyka nie tylko kwestii politycznych i historycznych, lecz może też godzić w prawa obywateli ukraińskich, którzy mieszkają i pracują w Polsce poprzez, jak się wyraził, prześladowania za jakieś wypowiedzi czy przekonania polityczne.

– To niedopuszczalne. Będziemy bronić praw naszych obywateli nie tylko na Ukrainie ale i poza jej granicami – uprzedził.

Ukraiński polityk zapewnił, że podczas wizyty w Polsce będzie gotowy do omówienia wszelkich problemów, jakie istnieją w stosunkach z Warszawą. – Oczekujemy, że również strona polska okaże życzenie uregulowania wszystkich spornych kwestii – powiedział Rozenko.

Zakazał poszukiwań i ekshumacji

Spór między Warszawą i Kijowem nasilił się wiosną 2017 r., gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

Podczas grudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie i jego rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką ustalono, że uregulowaniem tej sytuacji zajmie się polsko-ukraińska komisja ds. historycznych. Na jej czele mają stanąć wicepremierzy Rozenko i Gliński.

źródło:

Zobacz więcej