RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja Europejska łagodzi ton wobec Polski. Juncker: Duża szansa na zbliżenie stanowisk

Szef KE powiedział, że otworzyły się możliwości dialogu Brukseli z Warszawą (fot. REUTERS/Francois Lenoir)

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że jest bardzo duża szansa, iż stanowisko Polski dotyczące praworządności zmieni się w stronę oczekiwaną przez KE, natomiast stanowisko KE przesunie się w kierunku pozycji Polski.

Czaputowicz: Być może sprawa art. 7 zakończy się bez głosowania

Nie jest przesądzone, że dojdzie do głosowania Rady UE ws. stwierdzenia ryzyka naruszenia przez Polskę unijnych wartości; być może sprawa art. 7...

zobacz więcej

Szef KE dodał, że otworzyły się możliwości dialogu Brukseli z Warszawą. Juncker mówił o tym na konferencji prasowej w Brukseli, przypominając o rozmowach, jakie odbył z premierem Mateuszem Morawieckim, i spotkaniu szefa MSZ Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem.

– Kanały dialogu są otwarte na stałe i sądzę, że jest bardzo duża szansa, że polskie stanowisko ewoluuje nieco bliżej naszego, a nasze stanowisko przesunie się powoli w kierunku polskiego – oświadczył Juncker.

Pod koniec grudnia Komisja Europejska zakwestionowała reformę wymiaru sprawiedliwości, uznając, że jest zagrożeniem dla niezawisłości sądów.

Po ostatnim spotkaniu z polskim ministrem spraw zagranicznych wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans wyraził nadzieje na szybkie porozumienie.

źródło:
Zobacz więcej